Krakowska OIA pisze do ministra zdrowia o zrównoważenie skutków zmiany cen

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./OIA Kraków/rynekaptek.pl   31-12-2015, 11:11

Krakowska OIA pisze do ministra zdrowia o zrównoważenie skutków zmiany cen Famaceuci proszą ministra zdrowia o równowagę pomiędzy aptekami a hurtowniami

Barbara Jękot, prezes OIA w Krakowie w piśmie do Konstantego Radziwiłła, ministra zdrowia zwraca się o podjęcie przez resort działań, które pomogą w realizowaniu ustawowych obowiązków nałożonych na organy administrację państwową. Chodzi o równowagę pomiędzy sieciami a małymi aptekami.

"Faktem powszechnie znanym jest w ostatnich latach zamykanie aptek prowadzonych przez indywidualnych aptekarzy, którzy nie wytrzymują warunków konkurencji z wielkimi sieciami aptek należącymi z reguły do zagranicznych podmiotów.

Zjawisko to nie wynika z braku umiejętności zarządzania apteką przez fachowców - aptekarzy lecz z reguł twardego rynku: sieć aptek zamawia więcej produktów niż pojedyncza apteka, a co za tym idzie sieć uzyskuje zdecydowanie większy rabat cenowy..." - czytamy w liście do MZ.

Farmaceuci wskazują ministrowi, że konieczne są działania mające na celu "obligatoryjne dokonywanie korekty faktury zakupu produktów leczniczych w przypadku urzędowej obniżki cen". Apteki działają na zasadach rozrachunku gospodarczego, ale są równocześnie placówkami ochrony zdrowia. Ustawowy obowiązek posiadania przez apteki pełnego asortymentu wymusza na nich zakup leków bez względu na ich popyt.

Zmiany cen urzędowych podawane przez resort są korzystne dla pacjentów, natomiast apteki narażają na straty. Wnosiły już o to inne izby aptekarskie. Apteki bowiem nie mają możliwości wystawiania hurtowniom faktur korygujących. Natomiast, jak podkreślają farmaceuci, hurtownie stosują w relacjach z producentami leków takie faktury.

Krakowska Izba uznaje to za nieuzasadnione i godzące w podstawową zasadę równości wobec prawa.

Jako rozwiązanie proponuje wprowadzenie obowiązku dokonywania korekt do faktur sprzedaży przez hurtownie. Wtedy można mówić o uregulowaniu ryzyka gospodarczego związanego ze zmianami cen.

Pełna treść pisma: http://oia.krakow.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH