KRDL żąda przywrócenia odwołanego prof. Szmitkowskiego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KRDL/rynekaptek.pl   19-01-2017, 15:45

KRDL żąda przywrócenia odwołanego prof. Szmitkowskiego KRDL przedstawiła swoje stanowisko ws. odwołania profesora Szmitkowskiego

Prezydium KRDL wnosi o niezwłoczne przywrócenie prof. Macieja Szmitkowskiego na stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.

"Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyraża stanowczy sprzeciw w związku z odwołaniem w dniu 18 stycznia 2017 roku prof. dr hab. Macieja Szmitkowskiego, ze stanowiska Konsultanta Krajowego w dziedzinie diagnostyka laboratoryjna" – czytamy w oficjalnym stanowisku KRDL.

Prezydium powołując się na ustawę o konsultantach w ochronie zdrowia, wskazuje, że „Organ, który powołał konsultanta, odwołuje go przed upływem kadencji jeżeli w ocenie tego organu konsultant nie realizuje powierzonych mu zadań i uprawnień lub zaistniały okoliczności uniemożliwiające ich dalsze wykonywanie”.

Przesłanka wskazana w powyższym przepisie nie została - w ocenie Prezydium KRDL - spełniona w stosunku do prof. Macieja Szmitkowskiego.

- Nigdy nie wysuwano zastrzeżeń dotyczących realizacji powierzonych mu zadań. Przeciwnie, Minister Zdrowia w dniu 6 października 2016 roku powołał prof. Macieja Szmitkowskieg o na stanowisko Przewodniczącego Zespołu do spraw opracowania koncepcji zmian w zakresie funkcjonowania ośrodków badań jakości w diagnostyce laboratoryjnej i mikrobiologicznej. Wybór ten oceniamy
jako formę docenienia przez Ministra Zdrowia zaangażowania prof. Szmitkowskiego w prawidłowe pełnienie funkcji Konsultanta Krajowego, którą powierzono mu 6 czerwca 2014 roku.

KRDL zwraca uwagę, że prof. Szmitkowski wielokrotnie akcentował wady istniejącego systemu, wskazując także na nieprawidłowości w funkcjonowaniu wielu podmiotów leczniczych oraz
proponując rozwiązania.

Dlatego niepokój Prezydium wzbudził pospiech i okoliczności, w jakich Minister Zdrowia podjął tak ważną dla bezpieczeństwa pacjentów i dla diagnostów laboratoryjnych decyzję.

Więcej: http://kidl.org.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH