KRiR: projekt dot. obrotu pozaaptecznego bez uwzględnienia potrzeb polskiej wsi

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KRiR/rynekaptek.pl   11-01-2017, 10:21

KRiR: projekt dot. obrotu pozaaptecznego bez uwzględnienia potrzeb polskiej wsi

W dyskusji nad projektem rozporządzenia w sprawie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu poza apteką, nie można zapominać o dostępie do podstawowych leków dla mieszkańców wsi i małych miejscowości. W obecnym projekcie, pomimo apelów, niestety go pominięto – wskazuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych stanowczo sprzeciwia się projektowi rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2017 r. w sprawie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu poza apteką.

Jak wskazuje KRIR, 15 milionów Polaków mieszka na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach: - Apteka ogólnodostępna nie ma ekonomicznej racji bytu w większości przypadków na tych obszarach, a nawet jeżeli znajduje się w pobliskiej większej miejscowości czy mieście, to często nie jest otwarta w weekendy, a gdy jest, to jedynie bardzo krótko w soboty.

Dla KRiR niezrozumiała jest decyzja Ministra Zdrowia o wycofaniu prawie 2/3 substancji z rynku pozaaptecznego:

- Ograniczeniu mają podlegać nawet tak istotne substancje przeciwbólowe i przeciwgorączkowe jak kwas acetylosalicylowy czy paracetamol. Na przykład, obniżono dawkę kwasu acetylosalicylowego z 500 mg do 300 mg, choć zdaniem ekspertów dawka działająca przeciwbólowo i przeciwgorączkowo to 500 mg.

Rada zaznacza, że zmniejszono także liczbę tabletek w opakowaniu, co przełoży się na wyższe koszty dla pacjentów i dostępność niektórych produktów. Ponadto, jak wskazuje, wykluczono z listy substancje zwalczające zgagę, która według badań co kilka dni dotyka ok. 30% populacji osób dorosłych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych już w kwietniu 2016 r. przestrzegała Ministra Zdrowia oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przed konsekwencjami planów Ministra Zdrowia dla mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości.

KRIR zapowiada, że weźmie udział w obecnie trwających konsultacjach społecznych dotyczących projektu rozporządzenia.

Więcej: http://www.krir.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH