Krótka historia infolinii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ, Sejm/ rynekaptek.pl   23-02-2016, 09:37

Krótka historia infolinii Infolinia informujaca o tańszych zamiennikach przechodzi do historii

Infolinia o tańszych zamiennikach leków refundowanych była kosztowna i mało efektywna - przyznaje resort zdrowia, analizując ilość połączeń oraz trafność zadanych przez pacjentów pytań. Dlatego została zlikwidowana.

To był jeden z pomysłów byłego kierownictwa resortu zdrowia - uruchomienie infolinii, której celem było obniżenie kosztów ponoszonych na zakup leków refundowanych przez pacjentów. Zgodnie z założeniem urzędników resortu, chory mógł przez telefon dowiedzieć się, że lek, który przepisał mu lekarz na recepcie może być zamieniony na produkt tańszy.

Jak zapewniano, bez uszczerbku dla skuteczności i bezpieczeństwa leczenia. Przede wszystkim zaś miało to służyć temu, by obniżyć wydatki pacjenta ponoszone w aptece. Pomysł został zrealizowany, mimo głosów krytycznych.

Infolinia działała od 28 marca 2014 roku. Początkowo projekt prowadzony był przez Ministerstwo Zdrowia z użyciem jego zasobów technicznych oraz zaplecza obsługowego i przy współpracy zatrudnionych farmaceutów. Farmaceuci udzielający informacji w ramach Infolinii, musieli spełniać odpowiednie warunki co do posiadanych kwalifikacji oraz przejść uprzednie szkolenie w resorcie.

W okresie 1.09.2014 r. – 31.12.2014 r. projekt działał dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach zawartego porozumienia.

Od 1.01.2015 r. obsługę infolinii kontynuowało Ministerstwo Zdrowia, niemniej jednak z uwagi na konieczność działania w zgodzie z przepisami o zamówieniach publicznych, wszczęto postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w przedmiocie kompleksowej obsługi Infolinii, czyli zapewnienia zarówno zaplecza technicznego jak i konsultantów udzielających informacji.

Od września 2015 roku infolinia była obsługiwana przez firmę Gran Sp. z o.o. zgodnie z umową zawartą w wyniku rozstrzygnięcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Umowa wygasła z końcem 2015 roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH