KRSiO i BCC postulują o zmiany w zakresie suplementów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KRSiO/ rynekaptek.pl   09-03-2017, 12:29

KRSiO i BCC postulują o zmiany w zakresie suplementów W projekcie przygotowanym w 2014 roku, KRSiO oraz BCC postulowali m.in. o zmodyfikowanie rejestru suplementu, aby był bardziej czytelny i praktyczny dla konsumentów

Krajowa Rada Suplementów i Odżywek czynnie współpracuje z Ministerstwem Zdrowia nad kształtem zmian planowanych regulacji rynku suplementów diety - informuje Rada. 27 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. suplementów przy Ministerstwie Zdrowia.

Zespół zajmuje się nowelizacją prawa żywnościowego w zakresie suplementów diety.

Podczas spotkania omawiano projekt nowelizacji Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia złożony w Ministerstwie Zdrowia przez KRSiO i BCC w 2014 roku. Posłuży on jako podstawa do dalszych prac nad nowelizacją. Obecnie Ministerstwo uzupełnia projekt o swoje komentarze.

Krajowa Rada Suplementów i Odżywek postuluje o stworzenie przejrzystej administracyjnej procedury zgłaszania i weryfikacji suplementów diety, co wpłynie na uporządkowanie rynku suplementów diety w zakresie wyeliminowania obrotu nielegalnymi produktami.

W projekcie przygotowanym w 2014 roku, KRSiO oraz BCC postulowali m.in. o zmodyfikowanie rejestru suplementu, aby był bardziej czytelny i praktyczny dla konsumentów – o uzupełnienie rejestru o produkty zgłoszone przed jego powstaniem oraz bieżącą aktualizację (obecnie wpisy dokonywane są z dużym opóźnieniem), a także o wprowadzenie procedury administracyjnej – z podanymi terminami na wszczęcie i przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.

Obecnie ta procedura trwa zbyt długo co nie jest korzystne ani dla producenta ani nie sprzyja bezpieczeństwu konsumenta.

Organizacje występowały też o uregulowanie procedury zmian – czyli jakie zmiany dot. produktu mają być zgłoszone do GIS i jaką procedurą. Kolejną propozycją KRSiO oraz BCC było wprowadzenie scentralizowanego krajowego systemu wycofań suplementów diety (obecnie takowy nie istnieje). Autorzy projektu nie zapomnieli także o propozycji zmian w przepisach karnych. Wnosili o zmianę charakteru sankcji za brak powiadomienia GIS o wprowadzeniu suplementów do obrotu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH