KRSIO: w poradniku o suplementach są nieprawidłowości

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KRSIO/ rynekaptek.pl   16-12-2015, 08:18

KRSIO: w poradniku o suplementach są nieprawidłowości

Krajowa Rada Suplementów i Odżywek zareagowała na inicjatywę 12 instytucji, które wspólnie przygotowały poradnik konsumencki "Co warto wiedzieć o suplementach diety". Zdaniem Rady, w poradniku znajdują się nieścisłości.

Krajowa Rada Suplementów i Odżywek dostrzega potrzebę i zasadność nowych akcji edukacyjnych, szerzących wiedzę o suplementach diety i istotnej roli, jaką mogą pełnić w kształtowaniu zdrowia publicznego. Biorąc to pod uwagę, doceniamy zaangażowanie tak licznych instytucji w działania - piszą członkowie Rady.

Ale dodają: - Pragniemy jednak wyrazić poważne zaniepokojenie szeregiem znajdujących się w poradniku nieścisłości oraz informacji, które są niezgodne z przepisami prawa regulującymi rynek suplementów diety.

Zgodnie z opinią Rady Eksperckiej KRSIO (ekspertów prawnych i naukowych) materiał został przygotowany bez należytej staranności w przedstawieniu tej kategorii żywności zgodnie z jej ustawową definicją, bez uwzględnienia opinii Europejskiej Agencji d/s Bezpieczeństwa Żywności i, co trudno zrozumieć, istnienia wielu regulacji prawnych na poziomie krajowym i europejskim odnoszących się do suplementów diety.

Szczególny sprzeciw Krajowej Rady Suplementów Diety i Odżywek budzi fakt, że niektóre błędne informacje zawarte w poradniku wprowadzają w błąd konsumenta i to m.in. w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przedmiotowych produktów.

"Poradnik nie służy również budowaniu świadomości konsumenckiej w sensie dokonywania prawidłowego wyboru między suplementem, który uzupełnia dietę, a lekiem, skierowanym do osób chorych, choć ta kwestia powinna być kluczem do prawidłowej edukacji. Poradnik często wręcz wskazuje lek jako odpowiedni produkt skierowany do zdrowego konsumenta, poprzez sugerowanie jego wyższości nad suplementem, nie bacząc na odmienny cel stosowania tych produktów i różne grupy docelowe do których są one kierowane" - pisze Rada.

Dodaje: - W żadnym razie, nie powinno się sugerować konsumentowi, iż bezpieczniej jest się leczyć niż suplementować. Zasadne jest natomiast informowanie, kiedy i w jakich okolicznościach suplementy diety mogą przynieść korzyść zdrowotną. Tego jednak w poradniku nie znajdujemy.

Podsumowując, Rada uważa, że publikacja wymaga natychmiastowej korekty dla dobra konsumentów jak i powagi, patronujących jej wydaniu, instytucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH