Kto najbogatszy w branży farmaceutycznej?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Forbes . rynekaptek.pl   27-02-2015, 08:10

Kto najbogatszy w branży farmaceutycznej?

Forbes opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Na pierwszym miejscu jest Jan Kulczyk z majątkiem 15,1 mld zł. W sumie najbogatsi z listy mają 116 mld zł. A krezusi w branży farmaceutycznej?

Na najwyższej pozycji (9) znajduje się Jerzy Starak z majątkiem 3,3 mld zł.

Jerzy Starak ma 64,5 proc. akcji Polpharmy (ponad 5 proc. udział w polskim rynku leków, przy produkcji 200 mln opakowań leków rocznie). W 2012 r. Jerzy Starak przejął za 1 mld zł warszawską Polfę, która w portfolio ma ponad 140 leków.

1,3 mld zł zapewniło Maciejowi i Małgorzacie Adamkiewiczom 18 miejsce na liście Forbesa.

Firmę Adamed założył ojciec Macieja Adamkiewicza, Marian (w 1986 r.). Początkowo przedsiębiorstwo produkowało preparaty ginekologiczne, z czasem poszerzyło działalność. W 1998 r. rozpoczął się gwałtowny rozwój firmy - w laboratoriach Adamedu opracowano patent na produkcję amlodypiny, substancji wchodzącej w skład leku na nadciśnienie.

35 miejsce (0,64 mld zł) zajmują Zyta i Andrzej Olszewscy.

Oboje mają nieco ponad 50 proc. udziałów w notowanym na giełdzie Farmacolu. Andrzej Olszewski założył Hurtownię Farmaceutyczną Farmacol w 1990 r.

72 miejsce i 0,43 mld zł: Zenon Ziaja.

Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków z siedzibą w Gdańsku produkuje m.in. surowce farmaceutyczne (takie jak olej kakaowy), wyroby medyczne (żel do USG). Kosmetyki Ziaja można kupić m.in. w Chorwacji, Finlandii i Wietnamie.

95 miejsce (0,255 mld zł): Wiesława i Kazimierz Herba.

Wiesława Herba do stycznia 2004 r. była prokurentem Torfarm. W marcu 2004 r. powołana do rady nadzorczej na stanowisko przewodniczącego. Na początku lat 90. namówiła syna Kazimierza, aby założył hurtownię, ponieważ miała problem z zaopatrzeniem apteki. Tak powstał Torfarm, obecnie giełdowa Neuca.

Kazimierz Herba to założyciel i wieloletni prezes (do 2008 roku) giełdowej spółki Neuca, dawniej Torfarmu, będącej największym dystrybutorem farmaceutyków w Polsce.

Więcej: forbes.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH