Kto popiera projekt noweli prawa farmaceutycznego, a kto nie?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   14-12-2016, 18:02

Kto popiera projekt noweli prawa farmaceutycznego, a kto nie? Wiceminister zdrowia broni projektu poselskiego

Ta propozycja poselska wpisuje się w strategiczne zmiany, które zaproponujemy w dużej nowelizacji prawa farmaceutycznego - mówi wiceminister Krzysztof Łanda. - Projekt daje grupie ludzi uprzywilejowaną sytuację rynkową - ocenia z kolei Joanna Mucha z PO.

- Leki to nie są zwykłe rzecz, które podlegają wolnemu rynkowi. Praktycznie w obecnej chwili w żadnym kraju rynek leków nie jest rynkiem zupełnie nieregulowanym. Ta regulacja dotyczy zarówno rejestracji, refundacji, jak i obrotu. Wszystkie cywilizowane kraje -  w mniejszym lub większym stopniu - w ten rynek ingerują - mówił wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda podczas pierwszego czytania poselskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (14 grudnia).

Projekt przygotowany przez grupę posłów Parlamentarnego Zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego zakłada m.in. zasadę apteki dla aptekarza, kryteria demograficzno-geograficzne oraz ilościowe - maksymalnie cztery apteki prowadzone przez jednego farmaceutę.

Czytanie odbyło się na forum Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji, zamiast komisji sejmowej, co spotkało się z krytyką części posłów. - Co takiego jest w tej ustawie do ukrycia, że nie pozwala na to, aby komisja zdrowia, czyli komisja właściwa do tej sprawy, procedowała administracyjnie ten projekt? - pytał poseł PO, Bartosz Arłukowicz.

Mimo wniosków o odrzucenie pierwszego czytania podczas dzisiejszego posiedzenia komisji, procedowanie było kontynuowane. Wniosek uzasadniał przewodniczący zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego, Waldemar Buda. Później odbyła się dyskusja.

Dwuwładza problemem WIF
- Biorąc pod uwagę leki i każdy inny towar, istnieje oczywista asymetria informacji pomiędzy klientem a producentem czy dystrybutorem. Klient często nie może mieć wystarczającej informacji o produkcie, który kupuje, stąd konieczność regulacji na tym rynku. Przy tej asymetrii, istnieje ogromy wpływ reklamy na zachowania konsumentów. Jest korelacja między środkami wydawanymi na reklamę a konsumpcją określonych produktów - uzasadniał wiceminister zdrowia.

- Konkurencja na rynku aptek jest ograniczona i ona będzie ograniczona. Musimy zdawać sobie sprawę nie tylko z różnicy jeśli chodzi o zachowania rynkowe i asymetrię informacji - jeśli chodzi o lek w porównaniu do innych towarów - ale również z mnogości leków, które są sprzedawane w aptekach i ograniczoności w związku z tym pacjenta, jeśli chodzi o odróżnianie dobrych produktów od gorszych - mówił dr Łanda. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH