Kto straci na ustawie fałszywkowej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gazetaprawna.pl/ŁS/rynekaptek.pl   12-02-2015, 11:33

Kto straci na ustawie fałszywkowej Ustawa fałszywkowa uderza w przedsiębiorców (fot. sxc.hu)

Celem tzw. ustawy fałszywkowej jest zapobieganie wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego obrotu. – Ustawa uderza również w przedsiębiorców – pisze „Gazeta Prawna”.

„GP” przekonuje, że nowelizacja prawa farmaceutycznego mocno zmodyfikowała przepisy o obrocie produktami leczniczymi, które dotyczą wszystkich hurtowników, detalistów, a także mogą dotknąć spółki marketingowe przedsiębiorców farmaceutycznych.

Jako przykład „uderzania w przedsiębiorców” podaje m.in. wysoką stawkę za przeprowadzenie kontroli przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny , która wynosi teraz 500 zł za godzinę pracy jednego kontrolera.  

Maciej Bieńkiewicz ze Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych, zwraca uwagę na rozszerzenie kompetencji GIF w zakresie kontroli i możliwości cofnięcia zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, w tym „w nowych i bardzo pojemnych obszarach odnoszących się do przestrzegania zasad dobrej praktyki dystrybucyjnej”.

Tomasz Dzitko, przewodniczący komisji farmaceutycznej BCC na łamach „GP” przekonuje, ze rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wymagań DPD, którego projekt został opublikowany w drugiej połowie grudnia, nałoży wiele nowych, dodatkowych i kosztownych obowiązków na hurtownie. Jego zdaniem zmniejszy to częstotliwość dostaw do aptek.

Eksperci obawiają się, że polskie rozporządzenie (wytyczne dotyczące DPD są unijne) wprowadzi nadmiar obowiązków na rodzimych hurtowników, co spowoduje ich niekonkurencyjność wobec europejskich odpowiedników oraz niekompatybilność przepisów i problemy w handlu wewnątrzwspólnotowym.

Chodzi o wymogi dotyczące warunków przechowywania produktów leczniczych, formę zatrudniania pracowników, obowiązki kontrolowania podmiotów, którym przedsiębiorca zleca działania.

Więcej: gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH