Kto teraz będzie mógł skorzystać z zaocznie wypisywanych recept?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Wróbel/ rynekaptek.pl   10-04-2018, 08:04

Kto teraz będzie mógł skorzystać z zaocznie wypisywanych recept? Nowe zapisy prawne zawarte w ustawie o e-recepcie poszerzają grupę pacjentów, którym można wypisać receptę bez ich osobistej wizyty u lekarza (fot. archiwum)

E-recepty - według planów - do końca roku mają zacząć obowiązywać we wszystkich aptekach w Polsce, a od 1 stycznia 2020 roku mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

Ministerstwo Zdrowia nanosząc w ustawach zmiany umożliwiające wystawianie e-recept, wprowadziło w art. 42 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2017 r. poz. 125, z późn. zm.) zmianę brzmienia ust. 2 przez usunięcie wyrazu "osobistego" (w odniesieniu do "badania"), co umożliwi wystawienie recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia nie tylko po osobistym zbadaniu pacjenta, ale również po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Zaocznie już wypisywano recepty
Dotąd możliwe już było wypisywanie recept bez oglądania pacjenta przez lekarza. Od 2015 roku przepisy zezwalają bowiem na zaoczne wypisywanie recepty. Z tym, że to rozwiązanie dotyczy tylko przypadków wymagających kontynuacji leczenia tym samym lekiem, gdy nie jest konieczne badanie pacjenta.

Odbywa się to w ten sposób, że do lekarza udaje się osoba z rodziny, czy opiekunka z pomocy społecznej posiadająca pełnomocnictwo i upoważnienie do odbioru recepty. - Jako lekarze rodzinni znamy dobrze zdrowotne problemy naszych pacjentów. Możemy wystawić receptę z powtórzonym lekiem, wpisując w dokumentację kto ją odebrał - tłumaczy Tomasz Zieliński, ekspert ds. rozwiązań informatycznych Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

- Z zaocznego wypisywania recept korzystamy w chorobach przewlekłych, np. u chorych z nadciśnieniem, z astmą. Po ustabilizowaniu stanu często taki pacjent wymaga po prostu przedłużenia terapii, czyli ponownego przepisania już stosowanych leków. Generalnie takie postępowanie jest możliwe w przypadku pacjentów z rozpoznaniem, wymagających ciągłej farmakoterapii - wyjaśnia Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Kogo można zbadać na odległość?
Nowe zapisy prawne zawarte w ustawie o e-recepcie poszerzają grupę pacjentów, którym można wypisać receptę bez ich osobistej wizyty u lekarza, sankcjonują też możliwość prowadzenia leczenia poprzez ustalanie stanu pacjenta na odległość, np. - co dzisiaj jest najbliższe rzeczywistych możliwości - w oparciu o rozmowę telefoniczną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH