Kto winien brakom leków na rynku? Opinia uczestników rynku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IG FP, ms / rynekaptek.pl   04-02-2015, 10:24

Kto winien brakom leków na rynku? Opinia uczestników rynku

- To nie my jesteśmy głównymi winowajcami braku leków na rynku – twierdzą przedstawiciele producentów zrzeszonych w IG FARMACJA POLSKA oraz w ZPIFF INFARMA.

- Brak niektórych leków w aptekach jest bezpośrednim efektem ich masowego wywozu za granicę, prowadzonego przez niektóre hurtownie, jak również apteki – twierdzą sygnatariusze listu z Izby Gospodarczej FARMACJA POLSKA oraz ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

W liście czytamy, że to właśnie interwencyjne modele dystrybucji, stosowane przez producentów leków, służą zapewnieniu dostępu pacjentów do niezbędnych im terapii farmakologicznych.

- Producenci, w związku ze skalą wywozu, starają się, w miarę możliwości jakie daje im prawo konkurencji (zakazujące co do zasady blokowania eksportu równoległego pod groźbą wysokich kar), określać liczbę leków, przeznaczonych dla poszczególnych odbiorców (aptek i hurtowni), tak aby zminimalizować wpływ ich wywozu na zdrowie i życie pacjentów – zapewniają reprezentanci firm farmaceutycznych.

IG FARMACJA POLSKA i INFARMA twierdzą, że liczba aptek zaangażowanych w odwrócony łańcuch spowodowała, iż pomimo odpowiedniej podaży zapewnionej przez producentów, nadal występują problemy z dostępnością niektórych leków.

Autorzy listu nie chcieli zgodzić się z propozycją NRA nałożenia na producentów leków obowiązku zapewnienia stałych dostaw do wszystkich 700 hurtowni farmaceutycznych, wskazując na naturalne trudności w realizacji obowiązku dostaw leków do kilkuset hurtowni.

Pismo, które podpisali Irena Rej, prezes zarządu IG FP oraz Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny INFARMY, skierowane zostało do Grzegorza Kucharewicza, prezesa NRA.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH