Kto zostanie nowym prezesem NFZ? Lojalny współpracownik ministra czy po prostu likwidator?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: RR, MS/rynekaptek.pl   29-05-2012, 09:35

Kto zostanie nowym prezesem NFZ? Lojalny współpracownik ministra czy po prostu likwidator?

- Nowy prezes powinien mieć jedno podstawowe zadanie: doprowadzić do likwidacji Centrali NFZ - rysuje przyszłość płatnika Marek Balicki, były minister zdrowia. Jego zdaniem terenowe oddziały funduszu muszą pozostać i podlegać resortowi zdrowia, który powinien być wspierany przez urząd nadzoru ubezpieczeń, nadzorujący w przyszłości także ubezpieczenia komercyjne.

- Konieczne byłoby też utworzenie agencji taryf i rozliczeń, która podlegałaby ministrowi, bo ktoś - niezależny od NFZ - musi ustalać zasady rozliczeń i rozliczać świadczenia. Zatem w takim układzie Centrala NFZ nie byłaby potrzebna - kontynuuje Marek Balicki.

Zapytany o zmiany personalne na stanowisku prezesa (koalicja nie zamierza likwidować struktur NFZ) i pojawiające się na dziennikarskiej giełdzie nazwiska wiceministrów zdrowia Agnieszki Pachciarz i Jakuba Szulca, odpowiedział, że Szulc ma zdecydowanie większe doświadczenie.

Zmiana formuły
Z kolei Bolesław Piecha, poseł PiS, szef sejmowej komisji zdrowia, uważa, że NFZ w obecnej formule w ogóle nie pewien istnieć. Jego zadania powinny przejąć regionalne oddziały, dla których określone programy wyznaczaliby wojewodowie. - Natomiast kontraktowanie świadczeń, którym powinny dalej się zajmować, musi być uproszczone, nie tak rozdrobnione jak teraz - dodaje Piecha.

- A co będzie, jeśli oddziały przejmą krytykowany powszechnie sposób działania Centrali? - zapytaliśmy posła Piechę.

- Kontrolę nad nimi powinien sprawować minister zdrowia. Przynajmniej wiedzielibyśmy, kto za co odpowiada. W obecnym układzie istnieje konflikt strukturalny między ministrem zdrowia a prezesem NFZ, którego w inny sposób usunąć się nie da.

Zbyt skromne CV?
Przewodniczący Piecha nie wyobraża sobie Agnieszki Pachciarz na stanowisku prezesa.

- Ekspedientowi w sklepie kolonialnym nie wolno z dnia na dzień powierzać zadania kierowania siecią hipermarketów - ocenia tę kandydaturę i podkreśla, że na tym stanowisku potrzebny jest ktoś z olbrzymim doświadczeniem.

- Nie sądzę, że byłoby źle, gdyby prezesem NFZ został wiceminister Jakub Szulc, który jest finansistą - odpowiada Piecha zapytany o kolejne nazwisko, które pojawiło się na dziennikarskiej giełdzie.

Zmiany, ale jakie?
Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, zauważa, że przy okazji zmiany na stanowisku prezesa coraz częściej spekuluje się na temat zmian organizacyjnych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH