Kto zostanie szefem GIF? Ruszyła giełda nazwisk

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   19-11-2015, 11:02

Kto zostanie szefem GIF? Ruszyła giełda nazwisk

Tuż po rezygnacji Zofii Ulz z funkcji Głównego Inspektora Farmaceutycznego pojawiły się spekulacje, kto mógłby zastąpić Panią Minister na tym stanowisku. Pojawia się kilka nazwisk specjalistów, choć lista – na razie - jest dość krótka.

Wymieniana jest m.in. Małgorzata Szelachowska, wicedyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ. Zanim została urzędnikiem resortu zdrowia w 2013 roku, była Mazowieckim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym.

Małgorzata Szelachowska jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie na wydziale farmaceutycznym (kierunek apteczny). Swoją drogę zawodową rozpoczynała w Instytucie Biotechnologii i Antybiotyków. Od 2002 roku była związana z inspekcją farmaceutyczną – początkowo jako główny specjalista, a następnie w roli Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Ukończyła również wiele kursów i szkoleń z zakresu zarządzania, służby cywilnej oraz polityki zdrowotnej.

Pojawia się również nazwisko Zbigniewa Niewójta, długoletniego zastępcy Zofii Ulz, obecnie p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Absolwent Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Lublinie. Ukończył również studia podyplomowe w Szkole Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 1992 uzyskał pierwszy stopień specjalizacji w zakresie Farmacji Aptecznej.

Od 1989 roku rozpoczął pracę w inspekcji farmaceutycznej, m.in. w lubelskiej Delegaturze WIF. Od 2000 roku współorganizował nowopowstający Główny Inspektorat Farmaceutyczny. W 2006 roku został jego szefem, ale niedługo potem zastępcą GIF.

Wśród specjalistów mogących objąć urząd jest też wymieniany Daniel Gralak, b. dyrektor Departamentu Inspekcji ds. Wytwarzania GIF.

Daniel Gralak to farmaceuta, inspektor, specjalista z obszaru Dobrej Praktyki Wytwarzania produktów leczniczych. Wieloletni pracownik Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, przedstawiciel Polski na forum wielu organizacji międzynarodowych. Aktywny uczestnik procesu tworzenia, m.in. ustawy Prawo farmaceutyczne oraz rozporządzenia o zasadach Dobrej Praktyki Wytwarzania.

Pojawia się także nazwisko prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, dr Grzegorza Kucharewicza. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku (magister farmacji od 1982 r.). W latach 1983 - 1991 pracował w Zakładzie Farmakologii Akademii Medycznej w Białymstoku, gdzie w 1987 r. obronił pracę doktorską. W 1991 r. otworzył aptekę w Czarnej Białostockiej, a w 1994 r. został właścicielem apteki w Białymstoku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH