Kwestie podatkowe szkodzą rozwojowi centrów badawczo-rozwojowych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   10-02-2015, 14:05

Kwestie podatkowe szkodzą rozwojowi centrów badawczo-rozwojowych

Obecne przepisy dotyczące CBR w małym stopniu umożliwiają uzyskiwanie korzyści dla firm komercyjnych. Jeszcze większym zagrożeniem jest fakt, że nie ma jasno określonych przepisów, które dawały by możliwość np. odpisów podatkowych.

Urzędy skarbowe mają swobodną możliwość interpretacji przepisów i oceny tego czy dany podmiot jako CBR może korzystać z odpisów podatkowych czy nie. W związku z tym konieczne jest, aby przepisy w tej kwestii były bardziej precyzyjne i określały lepsze korzyści z posiadania statusu CBR np. podatkowe.

W efekcie, według danych Ministerstwa Gospodarki, w Polsce tylko 34 przedsiębiorstw posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego. W założeniu ustawy z 30 maja 2008 roku, nadawanie przedsiębiorcy statusu centrum badawczo-rozwojowego ma przyczynić się do zwiększenia zasobów na badania i rozwój prywatnych przedsiębiorstw.

Tymczasem przedsiębiorstw, które mogłyby pretendować do uzyskania statusu CBR jest w Polsce kilka tysięcy. Głównym czynnikiem hamującym wzrost tych jednostek jest niepełna transparentność ustawy oraz inne aspekty formalne. Przykładowo skorzystanie z ulg podatkowych jest obciążone szeregiem niekorzystnych warunków. Status CBR jest przydatny dla firm, które naprawdę prowadzą działalność rozwojową, więc już na początku należałoby mieć w rzeczywistości taki profil firmy - uważa prof. Konrad Świrski, prezes Transition Technologies S.A.

Dodaje, że w sytuacji utraty statusu CBR pojawia się problem sporządzenia dokładnej analizy kosztów poniesionych w wyniku prac badawczo-rozwojowych.

Zdaniem prof. Świrskiego, aby zwiększyć liczbę przedsiębiorstw skupiających się na działalności badawczo-rozwojowej, należy dokonać zmian legislacyjnych oraz zaproponować dodatkowe korzyści.

- Jednakże Ministerstwo Gospodarki odpowiedzialne za innowacyjność oraz konkurencyjność krajowej gospodarki nie przedstawiło żadnych konkretnych perspektyw. Co więcej, nie zakłada tego również rządowa strategia rozwoju 2020. Polska na tle pozostałych państw europejskich nadal plasuje się na szarym końcu. W 2011 roku nakłady na badania i rozwój w Polsce odpowiadało 0,77 proc. PKB. Dla porównania europejscy liderzy przeznaczali na rozwój od 2 do 4 proc. swojego PKB Wyprzedzają nas takie państwa jak Czechy, Litwa, Łotwa czy Estonia – dodaje Konrad Świrski.

Pokazuje to dość duży problem niekompatybilności świata nauki, czyli uczelni wyższych, instytucji naukowych ze światem biznesu, co przy obecnych światowych trendach rozwoju technologii i konkurencyjności gospodarek jest niezbędne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH