Leczenie cukrzycy: pełnoletni tracą refundację

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   03-12-2009, 10:04

Osoby chore na cukrzycę, które kończą 18 lat, tracą prawo do częściowej refundacji z NFZ zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych.

Od początku tego roku, dzięki wprowadzonym przez resort zdrowia zmianom na listach refundacyjnych, dzieci i młodzież do osiągnięcia pełnoletniości, którzy są obciążeni cukrzycą insulinozależną z różnymi rodzajami powikłań, mogą korzystać z pomp insulinowych z comiesięcznym zestawem infuzyjnym refundowanym przez NFZ.

Jednak z ukończeniem 18. roku życia, osoby te tracą uprawnienia do częściowej (300 zł) refundacji zestawu. W takiej sytuacji, aby z niego korzystać, muszą miesięcznie wydać z własnych środków 600 zł. Tracą też prawo do otrzymania samej pompy o wartości około 10 tys. zł.

- Część tych osób nie stać na zapłacenie za pompę oraz osprzęt do niej. Wobec braku dofinansowania rodziny często oddają pompy, które wcześniej otrzymały - mówi Andrzej Bauman, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD).

Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, zwróciła się w tej sprawie do ministra zdrowia. Apeluje o zmianę obowiązujących przepisów. W jej ocenie czas dofinansowania wyposażenia w pompy i zestawy infuzyjne powinien być wydłużony do 26. roku życia, pod warunkiem kontynuowania nauki. Jak na razie resort zdrowia nie odpowiedział na propozycję rzecznika.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH