Leczenie SM: pacjenci wybierają renomowane ośrodki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: trojmiasto.gazeta.pl/ rynekaptek.pl   02-04-2015, 14:24

Leczenie SM: pacjenci wybierają renomowane ośrodki Chorzy chcą leczyć się u najlepszych

Chorzy na stwardnienie rozsiane skarżą się na utrudniony dostęp do leczenia. Wyjścia są dwa: albo czekać kilkanaście miesięcy na leki, albo skorzystać z leczenia w innym województwie.

Pomorski oddział NFZ wydał w ubiegłym roku na leczenie pacjentów z SM w innych województwach prawie 3,5 mln zł. Dlaczego te środki nie mogły trafić do pomorskich placówek?

- Od kiedy weszły programy lekowe, problem niedofinansowania w naszym województwie jest trwały. Lekarze stają w trudnej sytuacji konfrontacji z pacjentem, któremu muszą powiedzieć, że jest leczenie, skuteczne, ale my nie możemy mu go zapewnić. Dyrekcja szpitala się nie zgadza, gdyż nie ma zapewnienia ze strony Funduszu, że będą przeznaczone na to środki - mówi prof. Jarosław Sławek, wojewódzki konsultant ds. neurologii.

Ile pomorski oddział NFZ wydaje na leczenie pacjentów z SM? W 2010 r. - 4,3 mln zł (liczba pacjentów leczonych na Pomorzu - 150), 2011 r. - 4,6 mln zł (200 pacjentów), 2012 r. - 5,6 mln zł (203 pacjentów), 2013 r. - 8 mln zł (w tym 6,5 mln na leczenie interferonem, a 1,5 mln na leczenie nowymi lekami po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu; liczba leczonych pacjentów odpowiednio - 262 i 23). W ubiegłym roku było to 9,4 mln (w tym 7,5 mln na leczenie interferonem, a 1,9 mln na leczenie nowymi lekami; liczba pacjentów - odpowiednio - 323 i 31). I rośnie.

Niektórzy pacjenci, nie chcąc czekać kolejnych miesięcy, zaczynają terapię w innych województwach. Jednak koszty ich terapii płaci oddział macierzysty. W 2012 roku w ramach tzw. migracji pomorski oddział NFZ zapłacił placówkom z innych województw niespełna 2,5 mln zł, w 2013 - 2,8 mln zł, a w roku ubiegłym 3,4 mln.

- Pacjenci z Pomorza wyjeżdżają na terapię głównie do Poznania i Bydgoszczy, bo znajdują się tam duże i renomowane ośrodki, które są w stanie przyjmować większą liczbę pacjentów - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ.

Więcej: http://trojmiasto.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH