Legislacyjny matrix ws. sprawozdania z ustawy refundacyjnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIL/ rynekaptek.pl   30-03-2015, 14:17

Legislacyjny matrix ws. sprawozdania z ustawy refundacyjnej

Naczelna Izba Lekarska otrzymała odpowiedź wiceministra zdrowia Igora Radziwicza-Winnickiego, w którym odnosi się do zwłoki w przedstawieniu sprawozdania z wykonania ustawy o refundacji leków.

Jak wyjaśnia wiceminister zdrowia, art. 84 ustawy stanowi, iż Rada Ministrów po upływie dwóch lat od dnia wejścia w życie ustawy przedłoży Sejmowi RP sprawozdanie z wykonania tej ustawy wraz z oceną skutków jej stosowania. Nałożony na Radę jednorazowy obowiązek przedstawienia Sejmowi sprawozdania określony został odpowiednim terminem po upływie którego zostanie przygotowany.

"Należy więc wyjaśnić, że brzmienie przedmiotowego przepisu nie określa terminu, do którego Rada Ministrów ma czas przedstawienia sprawozdania, tj. do dnia 2 stycznia 2014 roku, lecz wyznacza jedynie ramy czasowe stanowiące podstawę do przygotowania przedmiotowego dokumentu za okres obejmujący lata 1 stycznia 2012 - 31 grudnia 2014" - informuje Igor Radziewicz-Winnicki.

"Stąd pogląd o rzekomej zwłoce w przygotowaniu sprawozdania jest niezasadny, gdyż termin ten dotyczy dwuletniego funkcjonowania ustawy. Ponadto sprawozdanie z wykonania ustawy musi być oparte na wiarygodnych i potwierdzonych danych finansowych, a te są przedstawiane Ministrowi Zdrowia przez prezesa NFZ corocznie, nie później iż do 30 czerwca roku następnego. W niedługim czasie przedłożone zostanie Sejmowi sprawozdanie z wykonania ustawy refundacyjnej" - zapowiada wiceminister.

W odpowiedzi prezes NRL Maciej Hamankiewicz podkreśla jeszcze raz brzmienie art. 84 ustawy refundacyjnej: "Rada Ministrów po upływie dwóch lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przedłoży Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej sprawozdanie z wykonania tej ustawy wraz z oceną skutków jej stosowania".

"Przygotowanie sprawozdania nie zostało więc ograniczone terminem na jego przygotowanie, lecz na jego przedstawienie” – napisał prezes NRL.

„Powyższe sprawia, że Pana wyjaśnienia nie są przekonujące, ale zapowiedź przedłożenia Sejmowi RP sprawozdania w niedługim czasie przyjmuję z nadzieją, że ten ‘niedługi czas’ nie przeciągnie się w kolejny rok zwłoki” – spuentował prezes NRL.

Wymiana korespondencji samorządu lekarskiego z resortem zdrowia w tej sprawie odbywa się nie po raz pierwszy. Ministerstwo od dawna informuje, że pracuje nad oszacowaniem skutków regulacji od momentu wejścia w życie ustawy o refundacji. 1 stycznia 2015 roku minęły trzy lata od chwili wprowadzenia jej w życie.

Więcej: http://www.nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH