Lekarze: lek przeciwko wirusowi RS powinien objąć szerszą grupę wcześniaków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: krakow.wyborcza.pl/rynekaptek.pl   25-01-2018, 09:57

Lekarze: lek przeciwko wirusowi RS powinien objąć szerszą grupę wcześniaków Lek, który mógłby ratować życie, refunduje tylko wcześniakom urodzonym do 28. tygodnia ciąży

Lek Synagis stosowany przeciwko zakażeniu wirusem RS jest refundowany tylko grupie wcześniaków urodzonych przed 28. tygodniem ciąży. Neonatolodzy chcą rozszerzyć zakres refundacji o dzieci urodzone między 29. a 32. tygodniem ciąży.

„Aktualnie neonatolodzy w kraju próbują wpłynąć na decyzję Ministerstwa Zdrowia o poszerzeniu grupy pacjentów, u których stosowana jest profilaktyka przeciwko zakażeniu wirusem RS o wcześniaki urodzone między 29. a 32. tygodniem ciąży” – jest to fragment listu jaki zawisł na tablicy w klinice neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Powiesił go prof. Ryszard Lauterbach, pediatra i neonatolog.

Dla wcześniaków wirus RS może być zagrożeniem życia. Synagis, lek który mógłby ratować życie jest refundowany tylko grupie wcześniaków urodzonych przed 28. tygodniem ciąży. Te, które urodzą się później, niezależnie od tego, w jakim są stanie, jak dojrzały jest ich organizm i w jakim stanie są ich płuca, na lek liczyć nie mogą - pisze „GW”, oddział w Krakowie.

Neonatolodzy walczą o zmianę prawa. Wskazują, że na decyzję resoru może wpłynąć reakcja rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie, narażonych na infekcję tym wirusem. Dlatego specjaliści zachęcają rodziców wcześniaków do aktywnego poparcia starań neonatologów poprzez pisanie listów do Ministerstwa Zdrowia.

Z wirusem RS stykają się niemal wszystkie dzieci do 2. roku życia. Odpowiada za infekcje dróg oddechowych, jest najczęstszą przyczyną chorób dolnych dróg oddechowych u niemowląt.

Można się jednak przed tym obronić: jeśli przedwcześnie urodzony maluch otrzyma pięć dawek leku – przeciwciała, które zabezpieczą dziecko przed infekcją.

Więcej: http://krakow.wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH