Lekarze niechętnie widzą pielęgniarki przepisujące recepty

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: konsylium24.pl/ rynekaptek.pl   01-12-2015, 13:04

Lekarze niechętnie widzą pielęgniarki przepisujące recepty Lekarze uważają, że zmiana ws. recept będzie niekorzystna dla chorych

Od 1 stycznia 2016 roku pielęgniarki będą mogły wystawiać recepty na niektóre leki, w tym antybiotyki. 41% ankietowanych przez portal społecznościowy dla lekarzy Konsylium24.pl uważa, że taka zmiana będzie niekorzystna dla zdrowia polskich pacjentów.

30% medyków twierdzi, że nie będzie to miało wpływu a 14% uważa, że może to być korzystna zmiana dla zdrowia pacjentów - wynika z najnowszego badania lekarzy.

25 listopada 2015 roku serwis Konsylium24.pl zapytał po raz drugi losowo dobraną grupę 961 lekarzy ze wszystkich specjalizacji z całej Polski, stawiając pytanie:

Od 1 stycznia 2016 roku w Polsce pielęgniarki i położne będą miały prawo samodzielnie ordynować określone leki i wystawiać na nie recepty. Twoim zdaniem, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, powyższe zmiany:

• "wpłyną korzystnie na zdrowie polskich pacjentów" - odpowiedziało 14% lekarzy
• "nie będą miały wpływu na zdrowie pacjentów" - odpowiedziało 30% lekarzy
• "wpłyną niekorzystnie na zdrowie polskich pacjentów" - uważa 41% lekarzy
• "nie mam zdania" - takiej odpowiedzi udzieliło 15% lekarzy.

Wydawałoby się, że proponowane zmiany zmniejszą ilość pracy nadmiernie obciążonych biurokracją lekarzy POZ - przedłużać recepty będzie mogła pielęgniarka. Nadal jednak nie przekonuje to lekarzy, by część swoich obowiązków związanych z wypisywaniem recept powierzyć pielęgniarkom - negatywne skutki zdrowotne dla polskich pacjentów widzi aż 38% lekarzy w tej grupie.

32% lekarzy POZ twierdzi, że nowe przepisy nie wpłyną istotnie na zdrowie polskich pacjentów, a 14% dopatruje się pozytywnego oddziaływania takiego rozwiązania.

Od 2016 roku w Polsce pielęgniarki i położne z tytułem zawodowym magistra, po przejściu odpowiedniego przeszkolenia, będą miały prawo samodzielnie ordynować określone leki i wystawiać na nie recepty. Na liście znalazły się między innymi antybiotyki. Z kolei pielęgniarki i położne z tytułem licencjata będą mogły na zlecenie lekarza wystawiać recepty na określone leki niezbędne do kontynuacji leczenia.

Sondaż został przeprowadzony w serwisie www.konsylium24.pl w dniu 25-26 listopada 2015 roku. W sondażu wzięło udział 961 dobranych losowo lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH