Lekarze obawiają się podać czynniki krzepnięcia - brakuje procedur

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   08-06-2016, 10:19

Lekarze obawiają się podać czynniki krzepnięcia - brakuje procedur

W Olsztynie zmarł niedawno mężczyzna chory na hemofilię, bo ratownicy medyczni nie udzielili mu prawidłowo pomocy, nie podali czynnika krzepnięcia krwi.

Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię od dłuższego czasu apeluje do Ministerstwa Zdrowia o stworzenie procedury dla szpitalnych oddziałów ratunkowych, zobowiązującej personel do konsultacji z hematologiem, gdy pacjent lub rodzina zgłaszają, że jest on chory na hemofilię.

Pacjenci zabiegają o to, aby w przypadku urazu lub podejrzenia krwawienia wewnętrznego u chorych na hemofilię ratownicy medyczni i personel SOR, po obowiązkowej konsultacji z hematologiem, jak najszybciej podawali czynnik krzepnięcia. Ta procedura, w przypadku osób z hemofilią i skazami krwotocznymi często może decydować o ich zdrowiu i życiu.

Pomimo licznych apeli środowiska pacjentów nadal nie ma obowiązujących procedur dla ratowników medycznych, które wskazywałyby, jak należy zająć się pacjentami chorymi na hemofilię w sytuacjach nagłych - informował Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.

Lekarze specjaliści wraz ze Stowarzyszeniem opracowali specjalną kartę chorego na hemofilię, gdzie są podane zalecenia dotyczące udzielania pomocy, np. wypadku, urazu: czynnik krzepnięcia musi być podany jak najszybciej. Niestety, karta nie ma mocy prawnej i nie jest akceptowana przez ratowników medycznych.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH