Lekarze: podpisanie umowy na wystawianie recept to "droga przez mękę"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: katowice.wyborcza.pl/rynekaptek.pl   21-11-2016, 09:24

Lekarze: podpisanie umowy na wystawianie recept to "droga przez mękę" Lekarze mają trudności z zawarciem nowych umów porzez portal Funduszu.

Dopiero ponad tysiąc lekarzy z woj. śląskiego, posiadających gabinety prywatne, podpisało nowe umowy z NFZ uprawniające do nadania indywidualnych numerów recept na leki refundowane.

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia z dniem 1 stycznia 2017 r., wygasną umowy upoważniające do wystawiania recept na leki refundowane.

Umowy na wystawianie przez lekarzy recept refundowanych podpisują z NFZ szpitale i przychodnie, które mają z Funduszem kontrakty. Jeśli jednak lekarze prowadzą też prywatny gabinet, który nie ma kontraktu z Funduszem, to muszą podpisać osobną umowę z NFZ, który przydzieli im indywidualne numery recept.

Odzew okazał się nieduży. Z wszystkich ponad 20 tys. lekarzy i dentystów, jacy wykonują zawód w województwie śląskim, 13,5 tys. ma prywatne gabinety, w których wypisują pacjentom refundowane recepty. Jak dotąd jednak umowę z funduszem zaktualizowało tylko około tysiąca doktorów - podaje katowicka Gazeta Wyborcza.

Lekarze nowe umowy mogą podpisywać za pośrednictwem Internetu lub udać się do NFZ osobiście. Okazuje się, że część lekarzy ma problem ze złożeniem wniosku poprzez portal NFZ. Lekarka z Gliwic tłumaczy, że aktualizowanie umowy przez internet to „droga przez mękę”. Jak wskazuje Wyborcza, większość lekarzy, siadając do komputera, musi przygotować stos dokumentów, bo załatwiając nową umowę muszą zacząć od złożenia wniosku o dostęp do portalu NFZ. Wypełnianie wniosku okazuje się być bardzo pracochłonne.

Poza tym, jak podaje gazeta, trzy czwarte lekarzy, którzy nie mają jeszcze dostępu do portalu NFZ, po wypełnieniu wniosku przez internet i zaktualizowaniu umowy on-line i tak będzie musiało pofatygować się do siedziby funduszu, bo urzędnicy muszą sprawdzić na "własne oczy ich tożsamość".

Zrozumienie dla lekarzy wykazał Andrzej Jacyna, prezes Funduszu, który 16 listopada br. zmienił zarządzenie o numerach recept. Stare umowy lekarzy z NFZ stracą wprawdzie ważność 31 grudnia, ale lekarze jeszcze przez następne pół roku będą mogli dostawać nowe numery recept bez podpisanej nowej umowy.

Więcej: http://katowice.wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH