Lekarze przed HCC 2017: nie zamykajmy się w swoich specjalizacjach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: HCC/ rynekaptek.pl   20-09-2016, 12:22

Lekarze przed HCC 2017: nie zamykajmy się w swoich specjalizacjach Podczas I Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Katowice 2016

Druga edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) odbędzie w dniach 9-11 marca 2017 r. w Katowicach. Jednym z tematów, które powinny znaleźć się w programie, jest współpraca lekarzy różnych specjalności – mówili eksperci podczas pierwszego spotkania Rady Naukowej HCC 2017.

Zdaniem Jacka Krajewskiego, prezesa Federacji Porozumienie Zielonogórskie (zrzesza lekarzy rodzinnych), nową jakość przyszłorocznego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych mogą stanowić zajęcia warsztatowe dla lekarzy rodzinnych, prowadzone przez specjalistów, m.in. z zakresu ortopedii, okulistyki czy onkologii.

– Marzec przyszłego roku to również bardzo dobry czas na dyskusję o roli lekarzy rodzinnych w koordynowanej opiece zdrowotnej. Będziemy już wtedy znać kształt projektu Ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), która ma wejść w życie 1 lipca 2017 r. – przypominał prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego w Centrum Onkologii w Warszawie zaznaczył, że trzeba położyć kres rozdźwiękowi pomiędzy siecią ośrodków onkologicznych (centrami onkologii) a klinikami uniwersyteckimi.

– Odnoszę wrażenie, że są osoby, którym zależy, aby te placówki ze sobą konkurowały. Tymczasem dla osiągnięcia poprawy wyników leczenia nowotworów w Polsce potrzebna jest współpraca centrów onkologii z jednostkami uniwersyteckimi. Powinny się uzupełniać, a nie konkurować – uważa dr Meder.

O konieczności współpracy między lekarzami różnych specjalności mówiła także dr hab. Katarzyna Michalska-Małecka z Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego SUM w Katowicach, konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki w woj. śląskim.

– Jesteśmy otwarci na współpracę z podstawową opieką zdrowotną – deklarował również prof. nadzw. Bogdan Koczy, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Z kolei prof. Jerzy Kozielski z Katedry i Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Szpitala Klinicznego Nr 1 SUM w Katowicach zwracał uwagę na konieczność właściwego prowadzenia pacjenta po zakończeniu terapii, w tym na rehabilitację.

Pierwsza edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) odbyła się w dniach 18-20 lutego 2016 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, wydawca m.in. portalu rynekaptek.pl.

Więcej: http://www.hccongress.pl/pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH