Leki 75+: mniejsze zainteresowanie, więcej oszczędności?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wp.pl/rynekaptek.pl   09-01-2017, 08:21

Leki 75+: mniejsze zainteresowanie, więcej oszczędności? Z leków 75+ skorzysta mniej seniorów niż początkowo zakładało ministerstwo zdrowia

Z informacji MZ wynika, że z programu 75+ skorzystało nieco ponad połowę seniorów. Oznacza to, że na mniejszych wydatkach budżet państwa może zaoszczędzić w 2017 roku około 100 mln zł - podaje wp.pl.

Wbrew planom z oferty darmowych leków nie korzysta tylu seniorów, ile policzyło Ministerstwo Zdrowia.

Jak wyjaśnia portal wp.pl, lista leków okazała się zbyt krótka (w wykazie darmowych leków znalazło się 68 substancji czynnych, lista obejmuje łącznie 1167 pozycji), a poza tym nie mogą ich przepisywać wszyscy lekarze, z których usług korzystają seniorzy. Wyłączeni z wypisywania leków są np. lekarze specjaliści.

Od 1 września ubiegłego roku weszła w życie ustawa o darmowych lekach dla seniorów, którzy przekroczyli 75. rok życia. Takich osób w Polsce jest 2,7 miliona. Z informacji resortu zdrowia wynika, że z oferty skorzystało nieco ponad połowę z nich.

Z budżetu państwa na dofinansowanie leków miało iść 125 mln zł w 2016 r. i 564 mln zł w roku bieżącym. Można wyliczyć, że budżet zamiast 125 mln zł wydał w 2016 r. niecałe 70 mln zł. Za to 55 mln zł zostałoby w kasie państwa. W tym roku budżet państwa może zaoszczędzić około 100 mln zł.

Czytaj: www.wp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH