Leki: deficyt handlowy wynosi w przypadku Polski ok. 2 mld euro

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   19-07-2016, 10:05

Leki: deficyt handlowy wynosi w przypadku Polski ok. 2 mld euro Osoba młoda używa leków na receptę za ok. 70 zł rocznie. Osoba w wieku średnim za około 135 zł.

Firmy farmaceutyczne w Polsce głównie skupiają się na produkcji leków generycznych, które stanowią 84 proc. całej produkcji. Dzięki temu leki dostępne na krajowym rynku są jednymi z najtańszych w Europie - przekonują krajowe firmy.

W  Polsce ceny leków generycznych stanowią jedne z najniższych w Unii Europejskiej. Tańsze są tylko w Bułgarii. Szwajcarzy płacą na leki tej kategorii ponad cztery razy więcej, Irlandczycy - dwa razy - informuje portal rp.pl.

Coraz częściej producenci krajowych generyków decydują się też na wprowadzanie na rynek produktów biopodobnych. Przeciętny czas opracowania takiego produktu leczniczego to osiem lat, przy wydatkach ok. 50 mln euro na same badania kliniczne.

Kluczowa w przypadku bionastępczych produktów jest cena. Koszty produkcji tych leków są zazwyczaj o ok. 30 proc. niższe niż ich oryginalnych odpowiedników, dzięki czemu pacjenci mogą płacić za terapię mniej.

Krajowy przemysł farmaceutyczny (zakłady produkcyjne oraz ich dostawcy) wytwarza ok. 1 proc. polskiego PKB. Eksport leków z Polski rośnie szybko, od 2004 r. z prędkością przeciętnie 27 proc. rocznie.

Polscy wytwórcy zwracają jednak uwagę na ujemny bilans handlowy w relacjach z innymi państwami. Importujemy leki za ok. 4 mld euro, eksportujemy za ok. 2 mld. Deficyt handlowy wynosi więc w przypadku Polski ok. 2 mld euro.

Przykładowo Węgry czy Słowenia nie tylko nie odnotowują straty, ale także zamykają bilans z nadwyżką ok. 1 mld euro.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE