Leki dla seniorów "kalką" ustawy refundacyjnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: politykazdrowotna.com/rynekaptek.pl   14-11-2016, 15:20

Leki dla seniorów "kalką" ustawy refundacyjnej "W Polsce leki są drogie, a pacjenci dopłacają do nich często więcej, niż chorzy w innych europejskich krajach" – wskazuje dr Sutkowski.

W sytuacji niepewności co do zachowania się rynku leków w części dla seniorów, MZ zdecydował o nie umieszczeniu na kolejnej liście leków 75+ żadnej nowej substancji czynnej. Uważam, że jest to racjonalne posunięcie – ocenia Artur Fałek, b. dyrektor Departamentu Polityki Lekowej w Resorcie Zdrowia.

W znowelizowanej liście darmowych leków dla seniorów znalazło się ponad 20 nowych preparatów, jednak nie zawierają one żadnej nowej substancji czynnej - czytamy na portalu politykazdrowotna.com

- Fakt ten można tłumaczyć brakiem danych o refundacji we wrześniu tego roku, czyli w pierwszym miesiącu praktycznej realizacji ustawy "75+" – wskazuje Artur Fałek. Dodaje, że w sytuacji, gdy NFZ opublikował dane o refundacji do lipca 2016 r, istnieje niepewność co do zachowania się rynku leków w części dla seniorów: - Zachowanie MZ jest więc w pełni racjonalne – ocenił.

Z kolei dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych uważa, że trudno spodziewać się rewolucji na liście „S” przy tak ograniczonym budżecie: - Pacjenci na pewno liczyli na więcej, zawsze myślą życzeniowo. Nie tylko jeśli chodzi o liczbę leków na liście, ale też pod względem wskazań, w których leki te będą im wydawane bezpłatnie. Pacjenci często nie rozumieją dlaczego, mimo że lek znalazł się na liście „S”, muszą za niego zapłacić. Ale to już jest problem wynikający z ustawy refundacyjnej.

Jego zdaniem, lista „S” jest tylko „kalką” tej ustawy, a to oznacza, że leki są refundowane wyłącznie we wskazaniach zawartych w Charakterystyce Produktu Leczniczego: - Państwo nie refunduje tych preparatów, które lekarze często stosują we wskazaniach wynikających z wiedzy medycznej, a nie z ChPL.

Czy państwo stać na refundację leków we wszystkich wskazaniach? To kwestia priorytetów – mówi Michał Sutkowski.

Więcej: http://www.politykazdrowotna.com/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH