"Leki kiedyś były bardzo drogie. Nawet bogaci kupcy kupowali je na krechę"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   13-05-2015, 11:26

"Leki kiedyś były bardzo drogie. Nawet bogaci kupcy kupowali je na krechę"

Przełom XVIII i XIX w. często nazywany jest "złotym wiekiem aptekarstwa". Aptekarze-odkrywcy badający surowce naturalne byli nawet autorami receptur coca-coli i pepsi-coli - opowiada na łamach wyborczej.pl prof. Iwona Arabas, dyrektor Muzeum Farmacji w Warszawie.

Dzięki istnieniu w aptekach laboratoriów farmaceuci odkryli wiele substancji, które później były stosowane jako leki, m.in. glicerynę, nadmanganian potasu, tlen, chrom, beryl, morfinę, strychninę, kofeinę i chininę, odkryli też, że cukier można otrzymywać z buraków cukrowych.

Aptekarz dr John Stith Pemberton w 1886 r. szukał leku, który wspomagałby leczenie chorób nerwowych i uzależnień. Użył kokainy z rośliny koka. Od dwóch tysięcy lat była ona używana na terenie dzisiejszego Peru i Boliwii jako środek pobudzający oraz wspomagający trawienie i afrodyzjak. Pemberton dodał do tego wyciąg z orzeszków cola oraz skarmelizowany cukier i otrzymany w ten sposób syrop wymieszał z winem. Gdy zaczęła się prohibicja, alkohol zastąpił wodą sodową.

Podobno tamta coca-cola miała zbliżony smak do dzisiejszego napoju. Niestety, jako lek nie miała wzięcia. W pierwszym roku wpływy wyniosły zaledwie 50 dol., a na reklamę wydano ponad 70 dolarów. Nazwę napoju wymyślił księgowy, wykorzystując jego dwa główne składniki. Uważał, że dwa razy użyte "C" w nazwie będzie dobrym chwytem reklamowym. I nie mylił się.

W 1903 roku z receptury usunięto kokainę. Wtedy też napoju przestano używać jako leku i zaczęto go reklamować jako napój orzeźwiający.

W głównej sali muzeum, w której odtworzono aptekę z dwudziestolecia międzywojennego, na kasie jest naklejona reklama kremu ujędrniającego. Już wtedy walczono o klienta. - W aptekach wisiały plakaty, były ulotki, do lekarzy nawet wysyłano pocztówki promujące różne środki - mówi prof. Iwona Arabas i dodaje:

- Leki kiedyś były bardzo drogie. W Gdańsku zachowały się zeszyty, z których wynika, że nawet bogaci kupcy kupowali je na krechę. Aptekarze musieli z czegoś żyć i w XVI w. król Polski Stefan Batory pozwolił im sprzedawać świece i inne produkty, żeby interes się opłacał. Wtedy w aptekach pojawiły się kosmetyki, pigmenty do farb, środki owadobójcze i pierniki. Wówczas aptekarze sami wytwarzali leki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH