Leki recepturowe tylko z wyspecjalizowanych aptek?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rynekaptek.pl   16-12-2014, 16:32

Leki recepturowe tylko z wyspecjalizowanych aptek?

W Niemczech, Austrii, Holandii czy Stanach Zjednoczonych renesans przeżywają leki recepturowe, przygotowywane w aptece według wskazówek lekarza.

Leki recepturowe różnią się od leków gotowych przede wszystkim tym, że ich skład i postać uwzględnia wiek, stan zdrowia, choroby, leki, które pacjent przyjmuje. – Są to leki przygotowywane przez farmaceutę na podstawie recepty lekarskiej dla konkretnego pacjenta, pod kątem jego schorzenia – podkreśla farmaceuta, dr Marek Malinowski.

– Leki recepturowe umożliwiają indywidualizację terapii w sytuacji, gdy nie ma leku gotowego we właściwej dawce i formie. Dotyczy to przede wszystkim leków dla dzieci, które można przygotować na przykład w formie lizaka, gumy do żucia albo syropu o konkretnym smaku, zawierających odpowiednia dla wieku i potrzeb zdrowotnych dziecka dawkę substancji czynnej. Przemysł farmaceutyczny nigdy nie będzie w stanie zapewnić wszystkich substancji czynnych do podania w dawce i formie pediatrycznej – tłumaczy prof. Małgorzata Sznitowska, kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i członek Komisji Farmakopei Polskiej.

Zaletą leków recepturowych jest również to, że łącząc w nich różne substancje czynne, można uzyskać lek wieloskładnikowy i sporządzić go w formie, która jest najbardziej przydatna do podania.

– Często substancja czynna jest dostępna jedynie w formie np. leku do iniekcji, a korzystając z receptury aptecznej, można z niej przygotować np. krople do oczu, dlatego okuliści bardzo chętnie zlecają farmaceutom przygotowanie leku według swojej receptury – podkreśla prof. Sznitowska.

Poza pediatrami i okulistami zalety leków recepturowych doceniają też dermatolodzy. Dla nich największą wartością receptury aptecznej jest możliwość skomponowania leku na odpowiednio dobranym podłożu, dostosowanym do stanu skóry konkretnego pacjenta lub zawierającego substancje czynne w stężeniu innym niż w dostępnych na rynku preparatach gotowych. Można np. przygotować krem, żel, roztwór, gdy dostępna jest tylko maść. Co ważne, przygotowując taki lek, farmaceuta stara się nie używać składników, które są obecne w leku gotowym, takich jak konserwanty, barwniki, czy przeciwutleniacze, a które mogą wywołać u pacjenta uczulenie lub nadwrażliwość.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH