Leki są dziś podrabiane na skalę przemysłową

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/ rynekaptek.pl   12-10-2016, 21:00

Leki są dziś podrabiane na skalę przemysłową "To farmaceuci będą decydować o przyszłości tej dyrektywy" - powiedział Sid Dajani

Od 2019 roku w Polsce ma funkcjonować system zabezpieczania rynku przed sfałszowanymi lekami. Zjawisko podrabiania leków nie dotyczy już tylko drogich produktów, Fałszerze oferują pacjentom pełną gamę podróbek tanich, powszechnych leków.

Na początku 2019 r. mają zostać wdrożone przepisy dyrektywy fałszywkowej. Do tego czasu Polska, jak i inne kraje Unii Europejskiej, które nie posiadały tego typu rozwiązań w zwalczaniu nielegalnego wytwarzania leków i ich dystrybuowania, muszą wdrożyć przepisy dyrektywy. Jednak szczegółowe rozwiązania, w jaki sposób przepisy zostaną wdrożone w danym kraju, będą podejmowane przez władze krajowe. W Polsce odpowiedzialnym za to będą m.in. Ministerstwo Zdrowia, a także Narodowy Instytut Leków czy Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Podstawowym celem dyrektywy jest ochrona przed podróbkami leków. Umożliwia ona sprawną weryfikację autentyczności leków w momencie wydania ich pacjentom. Działanie systemu antyfałszywkowego polega na umieszczeniu na opakowaniach leków kodu kreskowego w postaci matrycy 2D z unikalnym numerem seryjnym, który będzie znajdować się na wszystkich opakowaniach.

Zabójstwa na skalę przemysłową
- Zjawisko podrabiania leków nie dotyczy już tylko środków drogich, ekskluzywnych, lecz coraz częściej dotyka leków prostych, tanich, powszechnych. Fałszerze obecnie oferują pacjentom pełną gamę takich produktów – powiedział Sid Dajani, przedstawiciel Royal Pharmaceutical Society, instytucji, która zrzesza organizacje apteczne działające na terenie Wielkiej Brytanii.

Pochylenie się nad problemem nielegalnego wytwarzania leków oraz opis działania dyrektywy fałszywkowej, mającej na celu zahamowanie tego procederu, miało miejsce podczas konferencji zorganizowanej przez Okręgową Izbę Aptekarską w Warszawie (12 października br.).

Dajani podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na warunki, w jakich takie preparaty powstają. Zwykle są "produkowane" w niedostosowanych do tego pomieszczeniach, gdzie nie są przestrzegane praktycznie żadne zasady czystości i sterylności: - Nie można spodziewać się wysokiej jakości takich wyrobów. W takich środkach mogą znajdować się substancje toksyczne, zagrażające zdrowiu i życiu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH