Leki sieroce poza refundacją. Resort ma inny plan

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   08-08-2016, 09:14

Leki sieroce poza refundacją. Resort ma inny plan Ministerstwo Zdrowia chce zerwać z dyskryminacją chorych na choroby rzadkie.

Leki na choroby rzadkie nie zostaną uwzględnione w procedurze refundacyjnej. Projekt nowelizacji ustawy zakłada rozpatrywanie refundacji leków sierocych przede wszystkim w oparciu o uzasadnienie ceny, a nie analizę ekonomiczną – informuje Rzeczpospolita.

Producent będzie musiał wytłumaczyć, jakie czynniki zadecydowały o wycenieniu leku na daną sumę. Resort zdrowia chce bowiem zerwać z dyskryminacją chorych na choroby rzadkie, którzy nie mają szans na leczenie ze względu na cenę leku – podaje Rz.

Zdaniem Teresy Matulki, prezes Stowarzyszenia Chorych na Mukopolisacharydozę (MPS) i Choroby Rzadkie, w chorobach ultrarzadkich nie można stosować farmakoekonomiki, bo zawsze się z nią przegrywa. Rozwiązanie resoru się sprawdzi, jeśli dobrą wolę wykażą obie strony.

- Nie można oczekiwać, że lek za 200 tys. firma zechce sprzedać za 200 zł. – tłumaczy Matulka.

Jak dodaje, wiele z chorób rzadkich dotyka dzieci, u których 80 procent schorzeń ma podłoże genetyczne, a ratunkiem dla takich dzieci są leki celowane, np. enzymy, których brakuje w ich organizmie. Niestety, są bardzo drogie i ministerstwo często odmawia ich refundacji.

Prezes Stowarzyszenia tłumaczy, że przed wejściem ustawy refundacyjnej problem leków sierocych częściowo rozwiązywały programy chemio- i farmakoterapii niestandardowej, ale od 2012 r. nie ma żadnych legalnych rozwiązań.

Jak już informowaliśmy, Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało dużą nowelizację ustawy, która ma poprawić dostępność leków dla pacjentów cierpiących na choroby rzadkie.

Według danych szacunkowych w Polsce z jedną chorobą rzadką żyje maksymalnie 1900 osób, a z ultrarzadką po kilka osób – podaje Rz.

 Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH