Leki z apteki i ze sklepu tworzą "koktajl Mołotowa"?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Dziennik Bałtycki/rynekaptek.pl   15-02-2017, 14:22

 Leki z apteki i ze sklepu tworzą "koktajl Mołotowa"? Marek Tomków twierdzi, że Polacy spożywają zbyt wiele leków, często nie zdając sobie sprawy z zagrożenia

Pacjenci fundują sobie koktajl Mołotowa. Kupują leki przepisane przez lekarzy i „dokupują” kolejne w osiedlowym sklepiku. Chcemy to zmienić - tłumaczy Marek Tomków, wiceprezes NRA.

Marek Tomków w wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego” wskazuje na problem, jakim jest brak kontroli nad rynkiem pozaaptecznym.

Przyznaje, że rocznie inspekcja farmaceutyczna sprawdza zaledwie 300 placówek na 360 tysięcy sprzedających lekarstwa, co zdaniem wiceprezesa NRA, zachęca do sprzedaży leków sfałszowanych: - Nikt nie wie, kto i gdzie tym handluje, bo nie ma rejestru. Jaka jest gwarancja, że sklepik wycofa z obrotu wadliwy lek? Naszym zdaniem, minimalna.

Marek Tomków stwierdza też, że Polacy biorą zbyt dużo leków. Część z nich kupuje środki przeciwbólowe „na wszelki wypadek”, nie patrząc na możliwe interakcje między stosowanymi preparatami:

- Połykamy tabletki przypisane przez internistę, kardiologa, dokupione w osiedlowym sklepiku, fundując naszym organizmom śmiertelny koktajl Mołotowa – ocenia.

Stąd też postulat, aby wprowadzić zakaz sprzedaży leków w sklepach osobom, które nie ukończyły 16 roku życia.

W razie wątpliwości co do wieku osoby, której wydaje się produkt leczniczy w placówce obrotu pozaaptecznego, sprzedawca miałby prawo żądać okazania dokumentu stwierdzającego wiek osoby. W przypadku braku przedstawienia takiego dokumentu, lek nie zostanie wydany.

- Chcemy, by ze sklepów na stacjach benzynowych wycofano leki dla dzieci. To specyficzna grupa środków, których dawki przeliczane są na masę ciała i sprzedający muszą mieć wiedzę o ich stosowaniu.

Dodaje, że wiele sieci handlowych łamie przepisy, nakazujące umieszczanie leków na takiej wysokości, by dziecko nie mogło ściągnąć opakowań z półki. NIA uważa to za duże zagrożenie.

Więcej: http://lekitylkozapteki.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH