Leki za obligacje? Tak jest w Grecji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: tvn24bis.pl/ rynekaptek.pl   22-06-2015, 12:09

Leki za obligacje? Tak jest w Grecji

Grecja jest europejską stolicą leków. Na każde 100 tys. mieszkańców Grecji przypada 98 farmaceutów. To najwyższy wskaźnik w Unii Europejskiej. Dla porównania w Wielkiej Brytanii jest ich 21 na 100 tys. mieszkańców a w Bułgarii 56 - pisze

Przedłużający się grecki kryzys negatywnie wpływa na gospodarkę tego kraju, a szczególnie mocno odbija się na sektorze farmaceutycznym. "The Telegraph" zwraca uwagę, że podczas cięć, które przetoczyły się przez Grecję w ostatnich latach sektor publicznej opieki zdrowotnej został "wypatroszony" bardziej niż pozostałe.

Budżet na utrzymanie szpitali został obniżony o blisko 50 proc. Wydatki na ten cel spadły w sumie o kilka punktów procentowych, w przeliczeniu na PKB. Najbardziej przełożyło się to na usługi medyczne i dostawy leków.

Grecja pokrywa niemal całe swoje zapotrzebowanie na leki z importu. Po energii, leki stanowią drugą co do wielkości pozycję w wydatkach kraju. Jeśli Grecja będzie zmuszona do wyjścia ze strefy euro, te koszty jeszcze wzrosną, głównie z powodu zaniżonej wartości drachmy.

Ta zależność od zagranicznych producentów leków doprowadziła do wzmożonej aktywność w Komisji Europejskiej, która została zmuszona do przygotowania planu na wypadek "stanu wyjątkowego". Bez dodatkowego finansowania z Europy Grecja wpadłaby w kolejne długi, tym razem wobec dostawców leków. I tak jest on obecnie duży i wynosi ponad 1 mld euro.

Kryzys płynności w sektorze farmaceutycznym jest niebezpiecznym precedensem. Dlatego grecki rząd już lata temu postanowił wydać krajowe obligacje na rzecz dostawców, które miałyby zadziałać w przypadku braku gotówki. Te "farma-obligacje" działają jak weksle podpisanie przez rząd i zdaniem niektórych ekonomistów przypominają "quasi-drachmę". Obligacje te mogą zostać zdeponowane w bankach jako zabezpieczenie gotówki.

Więcej: http://tvn24bis.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH