Leki zamówione przez telefon? Takie rzeczy to jeszcze nie u nas

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gazeta.lekarska.pl/ rynekaptek.pl   30-06-2015, 09:23

Leki zamówione przez telefon? Takie rzeczy to jeszcze nie u nas Leki zamówione przez telefon? W Wielkiej Brytanii tak to działa

W Wielkiej Brytanii pacjent może za pomocą aplikacji w swoim smartfonie zamówić receptę na lek, który stosuje przewlekle, a następnie odebrać go w najbliższej aptece, którą aplikacja wskazała dzięki usłudze lokalizacji satelitarnej.

Polska przygotowuje się do wprowadzenia zmian polegających m.in. na posługiwanie się e-receptą, która pozwala wyeliminować papierowy obieg tych druków lekarskich. Tymczasem w innych krajach funkcje telemedyczne poszły już dużo dalej.

– W niektórych krajach, takich jak Wielka Brytania, pacjent może za pomocą aplikacji w swoim smartfonie zamówić receptę na lek, który stosuje przewlekle, a następnie odebrać go w najbliższej aptece, którą aplikacja wskazała dzięki usłudze lokalizacji satelitarnej – mówi Piotr Soszyński, dyrektor ds. medycznych, członek zarządu Medicover.

Jego zdaniem, w porównaniu do innych krajów europejskich, w Polsce potencjał telemedycyny jest wykorzystywany w minimalnym stopniu. Publiczny sektor nie korzysta z niego niemal w ogóle. NFZ praktycznie nie refunduje świadczeń telemedycznych, choć takie rozwiązania mogłyby pomóc w pokonaniu wielu trudności (rosnący niedobór lekarzy, kolejki do specjalistów itp.).

Jakie udogodnienia oferuje telemedycyna? Np: kontakt z lekarzem w formie np. czatu lub e-maila, by dopytać o dawkowanie leku, wyniki badań czy zadać dodatkowe pytanie związane z zaleceniami otrzymanymi podczas wcześniejszej wizyty.

Medyczny kontakt online lub przez telefon zwiększa także bezpieczeństwo pacjenta i prowadzonego leczenia, bo dzięki szybko przekazanej informacji, np. o objawach ubocznych leku, lekarz może doradzić zmianę dawkowania lub zaprosić pacjenta na pilną wizytę.

Są też wprowadzane aplikacje na smartfony wspomagające kontrolę chorób przewlekłych.

Więcej: http://www.gazetalekarska.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH