Leki ze sklepów, pacjenci do znachorów?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/ rynekaptek.pl   24-01-2017, 08:32

Leki ze sklepów, pacjenci do znachorów? Sprzedaż pozaapteczna nie jest obszarem kluczowym w handlu detalicznym

Wyprowadzenie leków ze sklepów doprowadzi do rozwoju „szarej strefy” oraz korzystania z usług znachorów, co może spowodować utratę zdrowia przez pacjentów - ocenia pomysł ograniczenia sprzedaży pozaaptecznej leków Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych jest zdania, że proponowane rozwiązania najbardziej odbiją się na środowisku wiejskim.

- Zwykle osoby starsze dokonują zakupów leków w sklepach. Nie dość ze 1/3 z nich nie posiada w ogóle żadnego środka transportu, to będzie zmuszona do pokonywania znacznych odległości, albo będzie musiała prosić inne osoby, aby zakupiły lek - mówił podczas konferencji w Warszawie (23 stycznia br.).

Prezes KRIR zauważył, że pozbawienie tych osób możliwości kupienia leków w „swoich” sklepach spowoduje, że będą się oni borykać z bólem.

Szmulewicz prognozuje, że nowe prawo doprowadzi do rozwoju „szarej strefy” w sprzedaży leków oraz korzystania z usług znachorów, co może spowodować utratę zdrowia przez pacjentów: - Na propozycji resortu zdrowia najbardziej straci człowiek.

Handel nie ucierpi, ucierpią pacjenci
- Handel jako branża została wybrana przez obecną ekipę rządzącą do wszelkich możliwych sposobów wyregulowania – stwierdził Robert Krzak, przewodniczący Forum Polskiego Handlu.

Jego zdaniem, istotą handlu jest umożliwienie świadomemu i wolnemu konsumentowi zakupu tego, czego chce: - Każdy ma prawo wyboru. Przez dwadzieścia pięć lat dostarczaliśmy leki w kanale pozaaptecznym i nadal chcemy to robić. Rządzący powinny pozwolić klientom na możliwość wyboru.

W podobnym tonie wypowiedział się Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. Uważa on, że handel pełni rolę społeczną, dostarcza produkty pierwszej potrzeby, a leki bez recepty do nich należą.

Zwrócił uwagę, że zmniejszenie liczby tabletek w opakowaniach spowoduje, że ich cena będzie wyższa. W przypadku zmniejszenia ilości substancji czynnej w lekach pacjenci będą zmuszeniu kupić więcej opakowań, aby osiągnąć ten sam efekt terapeutyczny: - Jest to błędne koło, które uderzy w pacjenta – zaznaczył.

Przyznał, że sprzedaż pozaapteczna leków nie jest obszarem kluczowym w handlu detalicznym. Całkowity obrót sklepu ze sprzedaży tych leków to zaledwie nieco ponad 1 procent. Podkreślił, że handel bez obrotu leków bez recepty oczywiście przeżyje, tylko najbardziej ucierpią sami konsumenci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH