Lepsza urzędnicza posada, czy kariera w sektorze farmaceutycznym?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   07-04-2013, 11:13

Lepsza urzędnicza posada, czy kariera w sektorze farmaceutycznym?

Pracownicy instytucji publicznych kształtujących politykę lekową wystawiani są nierzadko na pokusę porzucenia urzędniczej posady na rzecz kariery zawodowej w prywatnej firmie. Kuszące są oczywiście wyższe zarobki.

Sprawdziliśmy, ile może zarobić urzędnik na państwowej posadzie, a ile mógłby zyskać po przejściu do firmy komercyjnej.

Zaczynamy od Agencji Oceny Technologii Medycznych, która przedstawia resortowi zdrowia rekomendacje na temat zasadności finansowania lub nie, ocenianych leków.

Od specjalisty do dyrektora

- Obecnie w AOTM pracuje 66 osób na 64,5 etatach, w tym 41 osób zajmuje się oceną technologii medycznych na różnych etapach tejże oceny. W tę liczbę nie jest wyliczona kadra zarządzająca (dyrektorzy i prezes). Dodatkowo, ze względu na ogromna liczbę zleceń, a szczególnie projektów programów samorządowych, które Agencja musi ocenić w ciągu 3 miesięcy, na potrzeby wsparcia analitycznego jest obecnie zatrudnionych 13 osób na umowy cywilno-prawne - informuje rzecznik AOTM Katarzyna Jagodzińska.

Pracownicy wyższego szczebla np. prezes są wynagradzani według ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. ustawa kominowa), która wskazuje iż osoba pełniąca taką funkcje może maksymalnie otrzymać 6- krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w IV kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez GUS.

Wynagrodzenie prezesa AOTM nie jest jednak maksymalne i od 2010 roku pozostaje bez zmian.

Średnia płaca na stanowisku kierowniczym w Agencji to ok. 7700 zł brutto. Pozostali pracownicy otrzymują pensję od 2300 (najniższa na stanowisku młodszego specjalisty) do 5500 zł (najwyższa na stanowisku głównego specjalisty). Do tego dochodzi dodatek stażowy -  otrzymują go pracownicy, którzy mają 5-letni i dłuższy staż pracy.

Uciekający pracownicy

Jeśli chodzi o dodatkowe wynagrodzenia to pracownicy (oprócz osób wynagradzanych z ustawy kominowej) otrzymują dodatkowe wynagrodzenie roczne czyli tzw. 13 pensję. Jest też fundusz nagród. Wynosi średnio miesięcznie kilkaset złotych, czasami przekracza 1 tys. zł w przeliczeniu na pracownika.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH