Lewiatan proponuje więcej niż rok na wyprzedanie zapasów leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Konfederacja Lewiatan/rynekaptek.pl   31-01-2017, 09:43

Lewiatan proponuje więcej niż rok na wyprzedanie zapasów leków MZ proponuie, aby w terminie dwunastu miesięcy zostały wyprzedane wszystkie zapasy leków w sklepach

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć sprzedaż leków bez recepty poza aptekami. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowe przepisy uniemożliwią dostęp pacjentów do leków bez recepty dystrybuowanych dotąd w kanale pozaaptecznym.

Obrót pozaapteczny produktami leczniczymi stanowi mniej niż 5% całego rynku sprzedaży. Skupia się głównie na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach, gdzie prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie ma ekonomicznej racji bytu - ocenia Dobrawa Biadun, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jak wskazuje, w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych proponuje się, aby w terminie 12 miesięcy zostały wyprzedane wszystkie zapasy leków w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego i ogólnodostępnych.

- Produkt leczniczy po upływie 12 miesięcy może być nadal pełnowartościowy, bo nie upłynęła jeszcze data jego ważności. Mimo iż jest on pełnowartościowy, zostanie albo zutylizowany albo zwrócony do hurtowni farmaceutycznej, co w obu sytuacjach będzie generowało dodatkowe koszty. Poniosą je zapewne sklepy ogólnodostępne oraz sklepy specjalistycznego zaopatrzenia medycznego - mówi dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Przepisy prawa nie obligują hurtowni do przyjęcia zwrotów pełnowartościowych produktów. Ponadto większość firm farmaceutycznych bardzo niechętnie przyjmuje zwroty wcześniej sprzedanych produktów.

- Ustawodawca wprowadził w Prawie farmaceutycznym rozwiązanie zupełnie inne. Produkty lecznicze, które nie uzyskały przedłużenia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu mogą być wprowadzane do obrotu jeszcze przez 6 miesięcy. Natomiast produkty wprowadzone pozostają w obrocie do czasu upływu terminu ich ważności - dodaje dr Dobrawa Biadun.

Jej zdaniem, nie ma żadnych uzasadnionych przesłanek, aby w zakresie obrotu pozaaptecznego stosować odmienne regulacje, które są niezgodne z obowiązującymi normami rangi ustawowej. Ponadto wytwórcy nie będą w stanie sprzedać posiadanych i wytworzonych specjalnie na rynek pozaapteczny produktów.

Konfederacja Lewiatan proponuje także ustalenie wielkości opakowania dla sprzedaży pozaaptecznej - maksymalnego opakowania 10 tabletkowego dla wszystkich kategorii. Za takim rozwiązaniem przemawia ekonomia produkcji i zakupu leku. Opakowanie 10 tabletkowe jest najpopularniejszym opakowaniem stosowanym na rynku farmaceutycznym.

Postuluje również wprowadzenie przejrzystych kryteriów kwalifikacji leków do wykazu (listy) leków sprzedawanych poza aptekami.

Więcej: http://konfederacjalewiatan.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH