Lewiatan zaniepokojony powołaniem superinspekcji ds. żywności

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Konfederacja Lewiatan/rynekaptek.pl   17-08-2016, 12:31

Lewiatan zaniepokojony powołaniem superinspekcji ds. żywności Zdaniem Konfederacji, Rząd nie uwzględnił kompleksowego nadzoru nad warunkami produkcji i obrotu żywnością.

Konfederacja Lewiatan krytycznie odniosła się do pomysłu rządu o powołaniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, która ma przejąć zadania 3 inspekcji podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi - czytamy w komentarzu Konfederacji.

Komentarz jest odpowiedzią na projekty ustaw przewidujące duże zmiany w systemie urzędowej kontroli żywności. 

Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności ma przejąć obowiązki od Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz  Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej, w zakresie urzędowej kontroli żywności.  Nowa Inspekcja podlegać ma Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Według Konfederacji Lewiatan argumenty projektodawców dotyczące oszczędności i zwiększenia efektywności prac, wynikające z konsolidacji inspekcji, nie mają uzasadnienia merytorycznego. Liczba prowadzonych kontroli nie zmniejszy się zarówno ze względu na odmienną specyfikę kontroli poszczególnych inspekcji jak i zakres kontroli poszczególnych służb.

Zdaniem Konfederacji, nowe regulacje stworzą zagrożenie wprowadzania embargo na polską żywność za granicą, uzasadnionego chaosem w zasadach kontroli.

- Pamiętajmy, że 80% eksportu polskiej żywności odbywa się w ramach Unii Europejskiej.Część krajów, w ramach konkurencji, podejmuje działania mające na celu zmniejszenie naszego eksportu. Zbyt poważne reformy, obarczone dużym ryzykiem chaosu, mogą być wykorzystane przeciwko polskiej żywności i krajowym producentom – mówi dr Dobrawa Biadun z Konfederacji Lewiatan.

W ocenie pracodawców, konsolidacja służb mogłaby być możliwa, ale wyłącznie w zakresie inspekcji podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi z jednoczesnym wprowadzeniem podległości nowej instytucji pod Prezesa Rady Ministrów. W ocenie pracodawców nie jest właściwe połączenie w rękach jednego organu produkcji rolnej oraz jej kontroli.

- Należy bezwzględnie wyłączyć z zakresu zmian obszar dotyczący kompetencji Ministra Zdrowia tj. urzędowej kontroli żywności prowadzonej przez Państwową Inspekcję Sanitarną - komentuje ekspertka Lewiatana. Jej zdaniem prowadzony nadzór ma charakter kompleksowy, system jest efektywny, funkcjonuje od wielu lat i sprawdził się również w sytuacjach kryzysowych. Bezpieczna żywność bezpośrednio wpływa na zdrowie publiczne obywateli, którego ochrona jest kompetencją Ministra Zdrowia i podległego mu Głównego Inspektora Sanitarnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE