Liczba farmaceutów jest nieadekwatna do ilości aptek?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   10-01-2018, 08:56

Liczba farmaceutów jest nieadekwatna do ilości aptek? Liczba farmaceutów zatrudnionych w aptekach i punktach aptecznych w 2016 r. wynosiła 27 tys (Fot. Archiwum)

W niemal każdej aptece musi pracować co najmniej dwóch farmaceutów. Brak takiej obsady może prowadzić nawet do cofnięcia zezwolenia. Sęk w tym, że gdyby inspektorzy farmaceutyczni podchodzili restrykcyjnie do tego wymogu, już dziś nawet połowę aptek w Polsce należałoby zamknąć - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Zgodnie z art. 92 ustawy – Prawo farmaceutyczne, w godzinach, kiedy apteka jest czynna, powinien być w niej obecny farmaceuta, który spełnia warunki bycia kierownikiem apteki. W praktyce oznacza to, że w niemal każdej placówce musi pracować co najmniej dwóch farmaceutów. Jeśli apteka jest długo otwarta, a pracuje także w weekendy – co najmniej trzech.

- Sytuacja jest kuriozalna. Przychodzę do apteki, gdzie stwierdzam brak farmaceuty. Nakazuję więc właścicielowi usunięcie naruszenia. A potem mu mówię, kiedy przyjdę, by zorganizował personel – mówi jeden z wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych.

- Farmaceuta jest jak program antywirusowy. Gdy wszystko idzie dobrze, jest niezauważalny. Czasem nawet nas drażni ostrzeżeniami, które uznajemy za coś oczywistego. Gdy jednak antywirusa zabraknie, konsekwencje dla sprzętu mogą być dotkliwe. Tak samo jak bolesne mogą być dla człowieka, gdy w kluczowym momencie zabraknie farmaceuty -  uważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Twierdzi, że trzeba kształcić nowych fachowców. Otwierany jest kierunek farmaceutyczny na kolejnych uczelniach. Jednak jednocześnie nie można zwiększać liczby aptek. 

Choć jak podaje "DGP" duża liczba aptek nie przekłada się na dostępność fachowej obsługi, a w niektórych województwach aptekarzy jest nawet dwukrotnie mniej niż wynosi zapotrzebowanie, to według ostatnich danych GUS rośnie liczba farmaceutów pracujących w aptekach.

Z raportu GUS wynika, że w 2016 roku uprawionych do wykonywania zawodu było 34 tys. farmaceutów (blisko o 0,8% więcej niż w 2015 r.). Natomiast liczba farmaceutów zatrudnionych w aptekach i punktach aptecznych w 2016 r. wynosiła 27 tys. (w 2005 r. czynnie pracujących farmaceutów było 22,1 tys.)

Analiza liczby farmaceutów przypadającej na 10 tys. mieszkańców w poszczególnych województwach wykazała, że najniższy wskaźnik odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim, lubuskim oraz zachodniopomorskim.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH