Liczba leków w obrocie pozaaptecznym do weryfikacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OSF Perspektywa 2030/ rynekaptek.pl   03-06-2015, 09:28

Liczba leków w obrocie pozaaptecznym do weryfikacji Apteki to nie sklepy - przypominają farmaceuci

Cieszymy się z kolejnej inicjatywy farmaceutów, jaką jest powołanie Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki - zapewnia dr n. farm. Marek Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Farmaceutów „PERSPEKTYWA 2030”.

- Poprzemy każdą inicjatywę, której celem jest przywrócenie prestiżu zawodowi farmaceuty, rozwijanie opieki farmaceutycznej i poprawa dostępności leków w aptekach – deklaruje prezes Stowarzyszenia.

- Program nowej organizacji jest w wielu punktach zbieżny z naszym statutem. Również stoimy na stanowisku, że w trosce o zdrowie pacjentów sprzedaż leków w supermarketach, kioskach, drogeriach i na stacjach benzynowych powinna zostać ograniczona do najmniejszych opakowań przeznaczonych do doraźnego stosowania – dodaje Jakub Wilczok, wiceprezes OSF „PERSPEKTYWA 2030”.

- Należy zwrócić szczególną uwagę na warunki ich przechowywania, które często nie spełniają podstawowych kryteriów stawianych lekom. Jesteśmy przekonani, że lista substancji czynnych dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego powinna być ponownie zweryfikowana - ocenia wiceprezes Wilczok.

Jak dodaje, kolejnym zbieżnym punktem obu organizacji jest traktowanie apteki jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu z lekami: - Tylko w aptece pacjent może uzyskać fachową informację na temat bezpiecznej farmakoterapii. W placówce handlowej dystrybuującej określony asortyment leków nikt nie posiada merytorycznej i fachowej wiedzy dotyczącej ich interakcji  i działań niepożądanych, które mogą spowodować.

– Pacjenci oczekują od nas fachowej porady, a naszym zadaniem jest im tej porady udzielić. Naszą misją jest opieka farmaceutyczna, polegająca na ścisłej współpracy z lekarzem w trosce o efektywną farmakoterapię i zdrowie pacjenta! – przypomina Agnieszka Kwiecińska, członek zarządu Stowarzyszenia „PERSPEKTYWA 2030”.

W zgodnej opinii członków zarządu OSF „PERSPEKTYWA 2030”, izby aptekarskie nie wykazują wystarczającej determinacji w walce o przywrócenie aptekom i farmaceutom właściwego miejsca w systemie ochrony zdrowia. – Powstanie kolejnej organizacji reprezentującej interesy farmaceutów tylko utwierdza nas w przekonaniu, że najwyższy czas na zmiany w samorządzie aptekarskim – podkreślają.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH