List do prezydenta ws. obrotu pozaaptecznego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Leki Tylko z Apteki/ rynekaptek.pl   04-11-2015, 08:47

List do prezydenta ws. obrotu pozaaptecznego Sprzedaż pozaapteczna to problem społeczny - informują aptekarze

Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki złożyło pismo u prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym prosi o pomoc w rozwiązaniu społecznego problemu związanego z konsekwencjami obecności ogromnej ilości leków w obrocie pozaaptecznym.

W piśmie Stowarzyszenie przypomina, że obecny stan prawa w Polsce stanowi "poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego" i wniosło m.in. o wprowadzenie przepisów umożliwiających rzeczywisty nadzór państwa nad obrotem pozaaptecznym i ograniczenie liczby leków poza aptekami i sprzedaż produktów w najmniejszych zarejestrowanych opakowaniach i dawkach, usunięcie ze sprzedaży ogólnodostępnej leków stosowanych u dzieci, wprowadzenie przepisów gwarantujących, że sprzedaż leków będzie prowadzona wyłącznie przez osoby merytorycznie przygotowane.

Jak informuje Stowarzyszenie, list do prezydenta poparł samorząd aptekarski reprezentowany przez Okręgowe Izby Aptekarskie: Gdańską, Pomorsko-Kujawską, Łódzką, Białostocką, Częstochowską, Kaliską, Śląską, Kielecką, Krakowską, Lubelską, Opolską, Podkarpacką, Kielecką, Zachodniopomorską, Olsztyńską, Dolnośląską, Naczelną Izbę Aptekarską oraz środowisko farmaceutyczne reprezentowane przez Ruch Aptekarzy Polskich.

"W założeniu rynek pozaapteczny miał ułatwić szybki dostęp do podstawowych leków, w niewielkich opakowaniach i małych dawkach. Dzisiaj ten rynek oferuje już ponad 3 tys. różnych leków, często w bardzo dużych opakowaniach".

"Brak fachowego doradztwa w punktach sprzedaży prowadzi do przedawkowania leków i niebezpiecznych interakcji" - dodaje Stowarzyszenie, przypominając, że ten rynek nie podlega żadnej kontroli służb inspekcji farmaceutycznej.

"Wzorujmy się na tych co umieją liczyć. Straty ponoszone przez Polaków na skutek nadmiernej obecności leków w obrocie pozaaptecznym można liczyć w miliardach złotych rocznie. Problem został dostrzeżony przez większość europejskich państw. Polski rząd pozostaje głuchy na merytoryczną argumentację i lekceważy zdrowie Polaków wspierając rozwój patologicznych mechanizmów działających na tym rynku" - podkreśla Stowarzyszenie.

Organizatorzy proszą prezydenta o pomoc w rozwiązaniu problemu.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH