List: system kontroli narkotyków opiera się na kryminalizacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   14-04-2016, 12:44

List: system kontroli narkotyków opiera się na kryminalizacji

14 kwietnia 2016, w przededniu tegorocznej Specjalnej Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ (UNGASS) poświęconej globalnemu problemowi narkotykowemu, przywódcy i aktywiści kierują do Sekretarza Generalnego ONZ, Ban Ki-moona list, w którym domagają się "rzeczywistej reformy globalnej polityki kontroli narkotykowej".

"Ukształtowany w ubiegłym stuleciu system kontroli narkotyków okazał się katastrofalny dla zdrowia, bezpieczeństwa i praw człowieka na całym świecie. Skoncentrowany w przytłaczającej mierze na kryminalizacji i karaniu, stworzył olbrzymi nielegalny rynek, wzbogacający organizacje przestępcze, korumpujący rządy, przyczyniający się do szerzenia przemocy, zaburzający funkcjonowanie całych gospodarek, a także naruszający podstawowe wartości moralne" - piszą autorzy listu.

Dodają: - "Rządy zainwestowały nieadekwatnie duże zasoby w represje i penalizację kosztem wysiłków na rzecz poprawienia warunków życia. Problemowe użytkowanie narkotyków, a także HIV/AIDS, zapalenie wątroby i inne choroby zakaźne rozprzestrzeniły się w gwałtownym tempie, podczas gdy prohibicyjne postawy reprezentowane przez rozliczne instytucje i rozwiązania prawne w tym duchu utrudniały prowadzenie redukcji szkód i innych skutecznych polityk w dziedzinie ochrony zdrowia".

Organizatorem inicjatywy jest organizacja Drug Policy Alliance i grupy stowarzyszone (w Polsce to m.in. Polska Sieć Polityki Narkotykowej, Krytyka Polityczna, czy Fundacja Redukcji Szkód).

Wśród sygnatariuszy z Polski są m.in. Aleksander Kwaśniewski, Michał Boni, Olga Tokarczuk, Zbigniew Niemczycki, Gosia Baczyńska.

Specjalna Sesja ONZ, która odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia, jest pierwszą tego rodzaju od 1998 roku. wtedy obrady odbywały się pod hasłem: "Świat wolny od narkotyków – damy radę!"

W ubiegłym roku Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon, wystosował na forum wyraźny apel do działania, w którym oczekiwał od rządów "przeprowadzenia szeroko zakrojonej i otwartej debaty, która uwzględniałaby wszystkie stanowiska".

Zdaniem autorów listu, jest on po części reakcją na istniejące w obrębie Narodów Zjednoczonych przeszkody utrudniające taką debatę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH