Lista deficytowych leków budzi wątpliwości

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dziennikpolski24.pl/ rynekaptek.pl   07-08-2015, 13:11

Lista deficytowych leków budzi wątpliwości Lista leków zagrożonych brakiem dostępności

Ministerialna lista leków zagrożonych brakiem dostępności budzi kontrowersje. Zdaniem części ekspertów, zyskają głównie duże koncerny farmaceutyczne - informuje Dziennik Polski.

Klaudiusz Gajewski, członek komisji do spraw rynku farmaceutycznego Business Center Club ocenia, że główne zadanie listy to wspieranie dużych koncernów farmaceutycznych, które - jego zdaniem - prawdopodobnie mają problemy m.in. ze sprzedażą swoich leków oryginalnych:

- Ponad 70 procent znajdujących się na liście preparatów to leki oryginalne. Tak jakby ktoś chciał zasugerować lekarzom, że właśnie te oryginalne leki z wykazu, częstokroć niczym nieróżniące się od odpowiedników, należy przepisywać Polakom – mówi Gajewski.

Poważne zastrzeżenia eksperta budzi też tryb ustalania obwieszczenia, które powstało w kilkanaście dni, nie wyczerpując procedury umieszczania leków na wykazie: - Na tej podstawie hurtownie, które w wyniku obwieszczenia stracą spore pieniądze na eksporcie, wystąpią przeciwko ministrowi zdrowia do sądu - dodaje.

- Przedstawiona w obwieszczeniu lista jest sztucznie napompowana. Znajdujące się na niej leki nie są zgodne z tymi, których brakuje – uważa dr Leszek Borkowski.

Krzysztof Bąk, rzecznik ministerstwa zdrowia, podkreśla, że wykazy będą aktualizowane co dwa miesiące – w zależności od napływających informacji o dostępności leków.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH