Litwa zatwierdziła nową listę leków kompensowanych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Kurier Wileński/rynekaptek.pl   30-08-2016, 10:40

Litwa zatwierdziła nową listę leków kompensowanych Na liście takich leków znalazło się 7 nowych środków, w tym m.in na stwardnienie rozsiane.

Ministerstwa Ochrony Zdrowia zatwierdziło nową listę leków kompensowanych, na której znajduje się 2 137 preparatów, w tym 81 nowych leków. Na 56 medykamentów została ustanowiona 100-proc. kompensata. Oznacza to, że pacjenci mogą je otrzymać w aptece bez żadnej dopłaty.

Nowy cennik został uzupełniony o leki generyczne, a także nowe preparaty, które przedtem nie były kompensowane.

Na liście takich leków znalazło się 7 nowych środków: na stwardnienie rozsiane (Dimethyl fumarate i Peginterferonum beta 1-a), przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne (Riociguatum), idiopatyczne zwłóknienie płuc (Nintedanibum), pokrzywkę idiopatyczną (Omalizumabum), toczeń rumieniowaty (Belimumabum), HIV (Dolutegravirum) – informuje Kurier Wileński.

Jak mówił na konferencji prasowej Juozas Olekas, czasowo pełniący obowiązki ministra ochrony zdrowia, nowa lista stworzy możliwość nabycia i korzystania z leków kompensowanych dla szerszego kręgu odbiorców. W wyniku porozumienia z organizacjami pacjentów, producentami leków, obniżono ceny na niektóre leki i wciągnięto je na listę leków kompensowanych.
- Pozwala nam to przypuszczać, że w przyszłości pojawią się nowe możliwości dotyczące leków, które dotychczas nie były kompensowane – twierdzi Olekas.

Z kolei Neringa Bernotienė, wicedyrektor Państwowej Kasy Chorych przy Ministerstwie Ochrony Zdrowia, powiedziała, że na opłacenie leków kompensowanych z budżetu Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego przeznacza się ponad 217 mln euro, co stanowi sumę o 5 mln większą niż przeznaczono w ubiegłym roku. 

- 1,2 mln obywateli korzysta z leków kompensowanych, co stanowi 40 proc. wszystkich mieszkańców. W tym aż 64 proc. pacjentów używa leków nasercowych. Najwięcej środków przeznacza się na kompensowanie leków na nadciśnienie (33 mln euro), cukrzycy II typu (19 mln euro) – dodała wicedyrektor.

Więcej: http://kurierwilenski.lt/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH