Lobbyści reprezentujący apteki sieciowe szykują grunt

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   01-08-2016, 09:07

Lobbyści reprezentujący apteki sieciowe szykują grunt NRA o stanowisku aptek sieciowych

Jak wygląda "taniość" leków w sieciach aptecznych? Niestety, to czysta iluzja. Już od wejścia do apteki sieciowej pacjent zasypywany jest przekazami marketingowymi o różnych "promocjach" - uważa NRA, w swoim stanowisku.

"Z dużym niepokojem przyjęliśmy stanowisko Pana Marcina Piskorskiego, prezesa Pharma.NET, który w artykule: „Wojna o apteki przenosi się teraz do sądów” (Rzeczpospolita, 29.07.2016) zarzuca Naczelnej Radzie Aptekarskiej, iż postępowania dotyczące egzekucji przepisów antykoncentracyjnych są efektem nacisku "korporacji aptekarskiej" - pisze Naczelna Rada Aptekarska w stanowisku opublikowanym na stronie internetowej.

"Pan Marcin Piskorski, jako Prezes organizacji lobbującej na rzecz zaledwie kilkunastu pracodawców sieci aptecznych doskonale wie, że postępowania, które obecnie toczą się przed sądem są wynikiem naruszania przez sieci apteczne przepisów antykoncentracyjnych, obowiązujących od wielu lat. Z pośród tych kilkunastu podmiotów reprezentowanych przez pana Prezesa są takie, które zapisy antykoncentracyjne naruszyły setki razy. Za przykład niech posłuży sieć przekraczająca dopuszczany prawem limit 1% aptek aż w 15 województwach, z czego w jednym z nich próg został przekroczony 10-krotnie" - pisze dalej NRA.

Zgodnie ustawą prawo farmaceutyczne, na terytorium RP przedsiębiorca lub grupa kapitałowa może posiadać 1% aptek na terenie danego województwa. Tymczasem:

- ok. 600 aptek w ponad 120 spółkach powiązanych kapitałowo, posiada największa sieć aptek w Polsce (członek Pharma.NET);

- 3,5 % - tyle wynosi udział kolejnej sieci w krajowym rynku aptek - fundusz inwestycyjny zakłada dalszy wzrost udziałów w polskim rynku aptecznym (członek Pharma.NET);

- 1,5 tys. aptek sieciowych, czyli co czwarta z nich narusza obowiązujące przepisy antykoncentracyjne. (w dużej części członkowie Pharma.NET).

Spór o pomiędzy przedstawicielami sieci aptecznych oraz samorządu aptekarskiego był już oceniany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (VI SA/Wa 399/15), który przyznał rację NRA - przypomina NIA.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH