Łódź: miasto sfinansuje zabiegi in vitro

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-07-2016, 13:16

Łódź: miasto sfinansuje zabiegi in vitro Do końca roku z programu skorzysta 100 par

W czwartek (21 lipca) rusza program dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Łodzi. Szacuje się, że do końca roku skorzysta z niego sto par. W bieżącym budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 500 tys. zł.

Jak poinformował w poniedziałek (18 lipca)  na konferencji w przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Miejskiej w Łodzi Adam Wieczorek, dwie jednostki, które będą realizować miejski program in vitro to niepubliczne placówki Gameta i Salve Medica.

Pierwsze pary będą mogły zgłaszać się do wybranego przez siebie świadczeniodawcy już od 21 lipca. Z programu mogą korzystać pary w związkach formalnych i nieformalnych.

Warunkiem skorzystania z dofinansowania jest fakt zamieszkania w Łodzi. - To nie oznacza, że trzeba być zameldowanym, ważne, by w oświadczeniu zadeklarować, że para zamieszkuje miasto Łódź - zaznaczył Wieczorek.

Program, zaplanowany na lata 2016-2020, skierowany jest do osób w wieku 20-40 lat (przy szczególnych wskazaniach medycznych do 42 r. ż.). Szacuje się, że liczba niepłodnych par w populacji łódzkiej wynosi 7,5 tys., z czego do leczenia metodami zapłodnienia pozaustrojowego kwalifikuje się 3-6 proc., czyli 250-300 par.

Miasto pokrywa do 80 proc. kosztów procedury, czyli do 5 tys. zł. W ramach procedury przewidziano m.in. wykonanie punkcji pęcherzyków jajowych i znieczulenie ogólne podczas tego zabiegu, zapłodnienie komórki jajowej i nadzór nad rozwojem zarodków in vitro, transfer zarodków do jamy macicy, witryfikację zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym i przechowanie zarodków kriokonserwowanych.

Różnicę pomiędzy całkowitym kosztem procedury a dofinansowaniem w ramach programu pokrywają w całości pacjenci; koszty zabiegów mogą być zróżnicowane w zależności od placówki wykonującej świadczenie.

- Nie stosujemy żadnej listy oczekujących, osoby które zgłoszą się jako pierwsze, mają największe szanse. Zabezpieczenie finansowe programu jest na tyle duże, że możemy zagwarantować dofinansowanie dla wszystkich, którzy się zgłoszą. Mamy też szybką ścieżkę dla osób z chorobami nowotworowymi - będą one mogły w pierwszej kolejności skorzystać z zabezpieczenia płodności na przyszłość - powiedział Szymon Kostrzewski z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH