Łódź: problem z Prolią. Izba chce zmian w dystrybucji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Łódź/ rynekaptek.pl   25-05-2016, 09:02

Łódź: problem z Prolią. Izba chce zmian w dystrybucji

Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi otrzymuje skargi od aptekarzy dotyczące sposobu dystrybucji produktu leczniczego Prolia - informuje szef łódzkiej OIA, Paweł Stelmach.

- Aptekarze wyrażają niezadowolenie z narzuconego sposobu dystrybucji i limitowania ilości zapotrzebowanego leku - dodaje prezes w piśmie do dyrektor generalnej Amgen w Polsce, Samanthy Kingdom.

Z punku widzenia pacjenta niemożność zaopatrzenia się w lek przez wybraną przez pacjenta aptekę ogranicza, a wręcz uniemożliwia zleconą przez lekarza terapię.

- Z punktu widzenia apteki dystrybucja sterowana poprzez wskazanie dostawcy leków ogranicza uprawnienie apteki do swobodnego wyboru hurtowni. Stosowanie takiej praktyki przez producenta lub podmiot odpowiedzialny jest swoistym dyktatem - uważa Paweł Stelmach.

Okręgowa Rada Aptekarska w Łodzi wzywa firmę Amgen do "zrewidowania procedur zaopatrzenia aptek w leki i do wycofania się z nieakceptowanych praktyk dystrybucji leków".

Prolia (denosumab) to ludzkie przeciwciało monoklonalne zarejestrowane w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, u których występuje zwiększone ryzyko złamań oraz w leczeniu utraty masy kostnej w przebiegu ablacji hormonalnej u mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego, u których występuje zwiększone ryzyko złamań.

Lek podawany podskórnie raz na pół roku. Na listę leków refundowanych trafił w maju 2012 roku.

Produkt jest dostępny w ramach dystrybucji bezpośredniej, zamawiany w firmie farmaceutycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH