Łódzkie: 90 "nadliczbowych" aptek jednej sieci do zamknięcia?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   21-06-2015, 23:01

Łódzkie: 90 "nadliczbowych" aptek jednej sieci do zamknięcia? 1 procent aptek w województwie

Skierowałam wniosek do Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego o sprawdzenie przedsiębiorcy, którego stan posiadania zezwoleń na prowadzenie aptek znacznie przekracza dopuszczalny prawem 1 procent - mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi.

Rynek Aptek: ile aptek w województwie łódzkim można mieć, by nie przekroczyć 1 procenta?Elżbieta Piotrowska-Rutkowska: Według danych WIF, obecnie wszystkich aptek jest 931. Zatem jeden podmiot może mieć maksymalnie 10 aptek. Jeśli ma chociaż jedną placówkę więcej, to łamie przepisy antykoncentracyjne.RA: Nie wszyscy przedsiębiorcy przestrzegają tych przepisów. Jakie mogą być konsekwencje?EP-R: Dzięki centralnemu rejestrowi aptek sprawdziliśmy na razie jednego przedsiębiorcę i okazało się, że ilość posiadanych przez tego przedsiębiorcę zezwoleń znacznie przekracza dopuszczalny prawem 1 proc. aptek w województwie łódzkim. Dlatego też, skierowałam wniosek do Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego o sprawdzenie stanu faktycznego. W przypadku kiedy WIF stwierdziłby naruszenie przepisów, konsekwencją dla tego przedsiębiorcy  może być cofnięcie zezwoleń na prowadzenie tych „nadliczbowych” aptek.RA: O jakiej liczbie aptek mówimy?

EP-R: Chodzi o ponad 90 aptek należących do jednej spółki.RA: Czy nie ma obaw, że cofnięcie zezwolenia na prowadzenie tych aptek spowoduje ich zniknięcie z rynku i ograniczenie dostępu do leków dla pacjentów? Obecny właściciel raczej nie znajdzie jednego nabywcy na te apteki.
EP-R: Odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona. Po pierwsze nie ma mowy o jakimkolwiek ograniczeniu dostępu do leków dla pacjenta. Ilość aptek ciągle rośnie i jeżeli doszłoby to zamknięcie w kraju nawet kilkuset aptek naruszających obowiązujące prawo chorzy z pewnością nie ucierpią.

Co do kwestii zbywalności. Jeden nabywca i tak nie wchodzi w rachubę ponieważ kupując taką liczbę aptek również przekroczyłby dopuszczalny prawem próg. Nie do mnie należy decyzja, ale sensownym rozwiązaniem byłaby sprzedaż takich nadliczbowych aptek pracującym w nich farmaceutom, którzy bez problemu poradziliby sobie z ich prowadzeniem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH