Lubelskie: braki leków w aptekach. "Odwrócony łańcuch" trwa.

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Kurier Lubelski/rynekaptek.pl   13-01-2016, 08:29

Lubelskie: braki leków w aptekach. "Odwrócony łańcuch" trwa. Wywóz leków nadal jest poważnym problemem

Według Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, w Lubelskiem brakuje głównie leków stosowanych w chorobie Parkinsona, chorobach przewodu pokarmowego i układu moczowego oraz zakrzepicy.

Chorzy na parkinsona potwierdzają, że od dłuższego czasu mają trudności z dostępem do leku o nazwie Madopar – podaje Kurier Lubelski.

Aptekarze z Lublina potwierdzają, że powiększa się lista trudno dostępnych leków.

- Często nie jesteśmy w stanie zamówić preparatów przez hurtownie farmaceutyczne. Jesteśmy odsyłani do kanałów dystrybucyjnych lub bezpośrednio do producenta. Brakuje niektórych leków, jeżeli są, to są przyznawane aptekom w bardzo śladowych ilościach - tłumaczy Marcin Mazurek, farmaceuta z apteki w Lublinie.

Wojewódzki inspektor farmaceutyczny raz w tygodniu przesyła do głównego inspektora farmaceutycznego wykazy leków, których brakuje.

Natomiast wojewódzki konsultant ds. farmacji aptecznej zaznacza, że braki w dostępności leków są zróżnicowane w poszczególnych województwach.

- To zależy od tego, z jakim krajem graniczy konkretny region. Inne jest zapotrzebowanie na leki w Niemczech, a innych brakuje na Ukrainie. Niestety, cierpią na tym przede wszystkim polscy pacjenci. Może to zmienić jedynie odpowiednia ustawa - podkreśla prof. Ewa Poleszak z Uniwersytetu Medycznego.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH