Lubelszczyzna: tu aptekarze mają najgorzej?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: kurierlubelski.pl/rynekaptek.pl   23-10-2014, 09:02

Lubelszczyzna: tu aptekarze mają najgorzej? Sprzedaż leków na Lubelszczyźnie jest najniższa w kraju (fot. PTWP/Fotolia)

W ciągu ostatnich 13 miesięcy (od sierpnia 2013 do sierpnia 2014 r.) na Lubelszczyźnie zanotowano najniższą sprzedaż leków w porównaniu z pozostałymi regionami – wynika z analiz IMS Health. - Mieszkańcy regionu mają po prostu mniej pieniędzy - tłumaczy Krzysztof Przystupa, wiceprezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Dane IMS Health dotyczą zarówno średnich sprzedaży całości asortymentu, jak i leków refundowanych oraz pełnopłatnych.

W sierpniu br. apteki w województwie lubelskim sprzedały leki średnio na kwotę 104 tys. zł, a w pozostałych regionach za 144 tys. zł. Najniższy popyt na medykamenty zaobserwowano w kwietniu tego roku. Wówczas sprzedaż leków refundowanych przez statystyczną aptekę w Polsce osiągnęła kwotę średnio 64 tys. zł,  na Lubelszczyźnie tylko 46 tys. zł.

- Mieszkańcy Lubelszczyzny mają po prostu mniej pieniędzy. Zwłaszcza ludzie starsi - tłumaczy Krzysztof Przystupa, wiceprezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. - W regionie mamy duże bezrobocie, niskie pensje i emerytury. Z tego powodu ludzie stają przed wyborem: opłacić świadczenia czy kupić leki - dodaje.

Wraz z pacjentami cierpią portfele farmaceutów.  W woj. lubelskim, tak jak zresztą w całej Polsce, spadek sprzedaży uderza najbardziej w małe apteki. Aptekarze szukają rozwiązań, by przyciągnąć klienta. Kupują w hurtowniach np. preparaty w pakietach, tak by lek miał niższą cenę detaliczną. Niestety, ilość opakowań leków w pakiecie jest mocno ograniczona.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH