Luksemburski Aelius przejął niemal wszystkie udziały serbskiej Galeniki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wnp.pl/rynekaptek.pl   15-01-2018, 13:38

Luksemburski Aelius przejął niemal wszystkie udziały serbskiej Galeniki Firma Aelius przejęła 93,7 proc. udziałów w serbskim przedsiębiorstwie farmaceutycznym Galenika (Fot. Archiwum)

Największy serbski producent leków "Galenika" w wyniku spadku przychodów ze sprzedaży preparatów leczniczych przekazał niemal wszystkie udziały funduszowi inwestycyjnemu Aelius, który powiązany jest z brazylijskim koncernem farmaceutycznym EMS SA.

Koncern EMS SA przejął 93,7 proc. udziałów serbskiego przedsiębiorstwa farmaceutycznego Galenika - podaje portal wnp.pl. Ministerstwo gospodarki Serbii ogłosiło, że Aelius zaoferował za udziały skarbu państwa w spółce 16 mln euro.

Powodem problemów firmy było złe zarządzanie, w wyniku czego nastąpił wzrostu zadłużenia, utrata przychodniów i pozycji na rynku.

Spółka zatrudnia obecnie 1400 osób, ale do programu dobrowolnych odejść zgłosiło się już 250 osób.

W wyniku spadku przychodów ze sprzedaży leków do poziomu 40 mln euro i produkcji 23 mln opakowań Galenika utraciła także pozycję lidera rynku na rzecz Hemofarmu, niemieckiego koncernu Stada oraz PharmaSwiss należącej do kanadyjskiej grupy Valeant Pharmaceuticals. Co więcej wygasły także licencje produktów Galeniki na rynkach zagranicznych za wyjątkiem Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry.

Spółka miała także bardzo wysokie koszty produkcji. Przy przychodach w wysokości 49,7 mln euro, sam fundusz płac wynosił 13,4 mln euro. W 2016 roku firma przyniosła stratę w wysokości około 10 mln euro. w 2015 straty były jeszcze większe i wyniosło 15 milionów euro. Sprzedaż była jedyną możliwością na utrzymanie produkcji przy rosnącej konkurencji na rynku lokalnym.

W 2017 same długi Galeniki wobec banków, państwa oraz publicznych spółek wynosiły ponad 171 mln euro. Plan rządu by sprzedać spółkę bez restrukturyzacji długów w drodze negocjacji nie powiódł się, a brytyjsko – rosyjskie konsorcjum Frontier Pharma i Petrovax Pharm zrezygnowało z zakupu spółki.

Dopiero negocjacje z inwestorami w sierpniu 2017, które pozwoliły na konwersję długów w akcje, które przejęło państwo oraz negocjacje z bankami, które zgodziły się na redukcję długów do 25 mln euro otworzyły drogę do prywatyzacji. Zainteresowanie spółką wyraziło dziesięciu potencjalnych kupców, ale tylko dwie firmy złożyły oferty – luksemburski Aelius, oraz szwajcarski Amicus.

Wygrał Aelius, który zobowiązał się utrzymać zatrudnienie dla 900 osób przez najbliższe dwa lata, a także zainwestować 5.52 miliona euro w rozwój firmy.

Jak informuje portal, nowy właściciel Galeniki będzie musiał pokryć zadłużenie spółki w wysokości 25 mln euro, jak również wypłacić zwalnianym pracownikom rekompensatę w wysokości 200 euro za każdy rok przepracowany w tym przedsiębiorstwie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH