Małecka-Libera: to będzie olbrzymia rewolucja

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-08-2016, 09:45

Małecka-Libera: to będzie olbrzymia rewolucja Zdaniem posłanki zmiany dot. NFZ oznaczają centralizację, podporządkowanie ministrowi zdrowia.

Świadczeniodawcy będą mieli określoną pulę pieniędzy i nie będą mieli żadnej motywacji do tego, by polepszać jakość usług i pozyskiwać nowych pacjentów - ocenia założenia reformy systemu ochrony zdrowia posłanka Beata Małecka-Libera (PO)

Beata Małecka-Libera odniosła się m.in. do przedstawionej niedawno przez ministra zdrowia strategii zmian systemu ochrony zdrowia.

Jak mówiła, bardzo trudno oceniać hasła, które nie mają pokrycia w konkretnych projektach ustaw. - Zapowiadana reforma jest rozciągnięta w czasie, dopiero 2018 r. ma przynieść zapowiadane kierunki zmian - wskazała była wiceminister zdrowia.

Dodała, że zmiany dotyczące finansowania ochrony zdrowia sięgają horyzontem roku 2025 r. - Będzie dość czasu, by eksperci rozmawiali o zmianach, ale przez ten czas tak naprawdę niewiele się zmieni, Nikt nie będzie chciał podejmować konkretnych decyzji, ponieważ nie będzie wiedział, w którym kierunku ta reforma będzie się zmieniała - oceniła.

W opinii posłanki PO, ważne zapowiedzi pojawiły się w obszarze Narodowego Funduszu Zdrowia, systemu budżetowania i sieci szpitali. - Minister powiedział, że nie będzie rewolucji, ale według mnie będzie olbrzymia rewolucja dotycząca szeregu wyzwań systemowych - stwierdziła Małecka-Libera.

Jej zdaniem, zmiany dotyczące NFZ oznaczają centralizację, podporządkowanie ministrowi zdrowia. - Taki system już mieliśmy wiele lat temu i absolutnie się nie sprawdził. Z dalekiej Warszawy trudno jest zarządzać budżetami poszczególnych szpitali - mówiła.

Jak dodała, ryczałtowanie szpitali nie przełoży się na to, ze będą one świadczyły dobre, kompleksowe usługi.

- Świadczeniodawcy będą mieli określoną pulę pieniędzy i nie będą mieli żadnej motywacji do tego, by polepszać jakość usług i pozyskiwać nowych pacjentów - przekonywała. Jej zdaniem, planowane dodatkowe kontraktowane rodzi pytania m.in. o zasady konkursów.

Małecka-Libera mówiła, że wprowadzenie sieci trzech poziomów szpitali stworzy "swoistą pajęczynę, w którą będą uwikłane publiczne jednostki, które niezależnie od kondycji finansowej będą miały się dobrze". - Rodzi się pytanie, co z tymi, które w sieci się nie znajdą, i co z prywatnymi? - dodała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH